Polski - Słowiański

16-latka, która przeciwstawiła się izraelskim prześladowaniom palestyńskich dzieci

Tekst: Celestyna Hamad – Oslo

Tłumaczenia Nidal Hamad

W połowie grudnia 2017 roku, palestyńska nastolatka Ahed Tamimi została sfilmowana podczas próby przepędzenia izraelskich żołnierzy z jej rodzinnej posiadłości w wiosce Al-Nabi Saleh. Nagranie pokazuje zdenerwowaną Ahed, która krzyczy na żołnierzy. Ci jednak się nie cofają przed nią. W rezultacie Ahed, w akcie bezsilności i bezbrzeżnego gniewu uderza żołnierza w twarz. Film został udostępniony w mediach społecznościowych, gdzie był wielokrotnie sharowany i błyskawicznie stał się znany niemal wszystkim.

Na tym nagraniu możecie zobaczyć nie tylko 16-latkę, która walczy o prawa swoich najbliższych, lecz również odważną dziewczynę, która pokazała światu, jakich niesprawiedliwości dopuszcza się okupujący Palestynę Izrael wobec Palestyńczyków i ich dzieci. Ahed Tamimi pokazuje światu to, o czym tak łatwo zapomniał… że to jest jej ziemia, jej drzewa oliwne, jej życie i jej prawo do stawania w obronie swojej rodziny przed brutalną okupacją Izraela. Ona budzi w Palestyńczykach wolę, aby walczyć.

To jeden z kilku filmów, dzięki którym Ahed stała się znaną działaczką pro-palestyńską. Inne wideo z 2013 roku pokazuje młodszą Ahed, która wymachując pięściami przed twarzą żołnierza, pokazując mu, że izraelska armia nie jest mile widziana w jej wiosce. W filmie z 2015 roku widzimy natomiast jak Ahed próbuje pomóc swojemu młodszemu bratu, podczas gdy zamaskowany żołnierz z karabinem maszynowym w ręku siedzi na 12-latku i uderza w jego głową o kamień. Chłopiec sam nie mógł się bronić, gdyż miał złamaną rękę. Niektóre kobiety, w tym Ahed i jej matka, próbowały oderwać żołnierza od chłopaka. Ahed ugryzła wówczas ramię żołnierza, aby poluzować jego uścisk i uwolnić brata.

17-te urodziny w więzieniu

Dlaczego Ahed uderzyła żołnierza? Co było przyczyną je gniewu? Upokorzenia i prześladowania, jakie musi znosić nieustannie podczas swojego krótkiego życia… Codziennego życia pod izraelską okupacją. To jednak nie wszystko. Jej 15-letni kuzyn Mohammed Tamimi został postrzelony przez izraelskich żołnierzy. W rezultacie zapadł w śpiączkę i musiano mu usunąć część czaszki.

Swoje 17-te urodziny Ahed spędziła w izraelskim więzieniu Hasharon, do którego trafiła 17 stycznia na skutek aresztowania. Tam czekała na rozprawę w sądzie wojskowym. Otrzymała dwanaście oskarżeń, w tym napaści, rzucania kamieniami i stosowania przemocy, za co grozi jej do dziesięciu lat więzienia.

Rodzina Tamimi znana jest z pokojowej walki przeciw okupacyjnej władzy i Ahed nie jest pierwszą spośród nich, która została aresztowana. Obecnie zarówno matka, jak i kuzynka Ahed przebywają w areszcie. Ich wioska znana jest z cotygodniowych demonstracji przeciwko okupacji Izraela. Demonstranci często są witani przez żołnierzy granatami szokowymi, gazem łzawiącym, gumowymi kulami i ostrą amunicją.

Dzieci są zatrzymywane i maltretowane

Dziś w izraelskich więzieniach jest prawie 400 palestyńskich dzieci. Kilka organizacji praw człowieka, takich jak UNICEF, Amnesty International i Human Rights Watch, udokumentowało systematyczne maltretowanie palestyńskich dzieci. Organizacje te donoszą, że dzieci są źle traktowane podczas aresztowań, są zakuwane w kajdanki i przetrzymywane z zawiązanymi oczami. W ubiegłym roku aresztowano 1467 dzieci, a około 500-700 jest ściganych każdego roku przez izraelski system sprawiedliwości. Już 12-latkowie są brutalnie aresztowani, z zaskoczenia, o północy, podczas niezapowiedzianych interwencji wojskowych w ich rodzinnych domach. Często są przesłuchiwani bez rodziców lub pełnomocników i zmuszani do podpisania protokołu przyznania się do winy, który dodatkowo sporządzony jest w nieznanym im języku hebrajskim. Podczas przesłuchań dzieciom odmawia się jedzenia, wody i toalety, a ponadto są narażone na przemoc psychiczną i fizyczną. Zwykle są oskarżane o rzucanie kamieniami i inne przestępstwa, za które grozi do 20 lat więzienia.

Życie palestyńskich dzieci poza murami więzienia nie wygląda lepiej. Codziennie musza one znosić ohydną dyskryminacje ze strony Izraela. Nadszedł czas, aby świat otworzył oczy i był świadkiem tego, co dzieje się w Palestynie. Dzięki mediom społecznościowym Palestyńczycy mają nową broń, z której mogą korzystać, a Izrael nie może tego powstrzymać. Filmy z brutalnych aresztowań dzieci i nagrania pokazujące bezwzględne mordowanie Palestyńczyków są udostępniane na całym świecie i utrudniają Izraelowi ucieczkę od odpowiedzialności za jego zbrodnie.

Czworo dzieci zastrzelono i zabito w styczniu

Gazety w Norwegii relacjonowały sprawę Ahed, ale wszystkie zgodnie milczały w sprawie czwórki dzieci zastrzelonych przez izraelskich żołnierzy w styczniu 2018 r. w Gazie. Trwająca okupacja Palestyny jest bezlitosna, a jej bezwzględność stale przybiera na sile. Ahed Tamimi jest symbolem palestyńskiej walki i realną, wciąż trwającą walką z okupacją. Pokazuje światu, że niezłomność Palestyńczyków jest większa od izraelskich karabinów i że żaden okupant nie jest w stanie jej złamać. Pokazuje, że palestyńskie dzieci są silniejsze od żołnierzy z karabinami maszynowymi. Pokazuje światu, że walka się nie skończyła i że nie straciła znaczenia dla każdego pokolenia, które dorasta. Ona jak każde inne dziecko, chce grać w piłkę nożną i chodzić na plażę ze swoimi przyjaciółmi. To jednak zbyt dużo. Izrael pozbawił ją nawet tego. Mimo to ona wciąż stoi z desperacko wyciągniętą pięścią i dumnie wymachuje flagą swojego kraju… I tak będzie aż do dnia wyzwolenia Palestyny!

 

Celestyna Hamad – Oslo , tłumaczenia z języka norweskiego na polskiego Nidal Hamad

 

http://www.al-safsaf.com/16-aringen-som-fikk-verdens-oyne-opp-for-israels-forfolgelse-av-palestinske-barn/

 

9. mars 2018

 

 

Celestyna Hamad studentka ostatniego roku studia bliskowschodniej i języka arabskiego na uniwersytecie w Oslo