Polski - Słowiański

Ciocia Umm Afif Hamad – Ghazaleh Khalil Zaghmout – The Rose of Galilee,

Ciocia Umm Afif Hamad – Ghazaleh Khalil Zaghmout – The Rose of Galilee,
Życie matki męczenników dobiegło końca. Ta podróż, która rozpoczęła się w w wiosce Safsaf na długo izraelska okupacją. W roku Nakby (1948), uciekła i wraz z rodziną i schroniła się w Libanie.
Hajjah Umm Afif spędziła swoje życie w obozie Burj Al-Barajneh, który mieści się obok obozu Ain El-Helweh.
Podczas trudnego życia w obozach Umm Afif straciła kilku swoich synów, którzy zginęli za Palestynę. Po utracie dzieci nie była w stanie zerwać z siebie zasłony smutku, i zawsze miała łzy w oczach.
Jej pamięć była jak twardy dysk komputerowy,, który przechował tragedię narodu palestyńskiego i 72 lata Nakby w obozach w Libanie.
Jest wyraźnym przykładem palestyńskiej niezłomnej kobiety i matki. Pamiętam, że odwiedziła mnie w obozie Shatila po tym, jak zostałem ranny w podczas izraelskiej inwazji na Liban i masakrze w obozie, w 1982 roku. Towarzyszył jej nieżyjących już dziś mąż Abu Afif Hamad. Pamiętam też, jak ostatni raz spotkaliśmy ją w 2019 roku w domu jej syna, brata Afo Hamada – Abu Ziyada. Podczas tego spotkania obecni byli jej dwaj synowie: Imad i Ayman, którzy przybyli do Libanu z Danii. Obecna była również jej córka Jumana.
Umm Afif była jak zwykle żywa, i silna, pomimo dolegliwości zdrowotnych.
Umm Afif Niech Cię Bóg błogosławi.
Składam najgłębsze kondolencje jej synom, córkom i wnukom, a także całej rodzinie Hamad, rodzinie Zaghmout i całej ludności wioski Safsaf.
Nidal Hamad
10-08-2020
al-safsaf.com