Polski - Słowiańskiالأرشيف

Dni Palestyńskie w Poznaniu

Tegoroczne Dni Palestyńskie przygotowane przez kolektyw Palestyna24.pl zdecydowaliśmy się zainaugurować 11 listopada. To nie przypadek. W polskie święto niepodległości chcemy zwrócić uwagę na los społeczności/narodu, której od dziesiątków lat odmawia się prawa do samostanowienia. Chcemy zachęcić do zapoznania się z sytuacją kraju systematycznie wymazywanego z mapy świata, kraju którego mieszkańców zamyka się w gettach, a tym którzy mają odwagę domagać się przestrzegania podstawowych praw człowieka grożą brutalne represje, tortury, więzienie, często śmierć. 

Od 60 lat Palestyńczycy cierpią pod jarzmem najdłuższej okupacji współczesnego świata. Od 60 lat miliony wygnanych z własnych domów Palestyńczyków skazanych jest na los uchodźców – zapomnianych przez międzynarodową opinię publiczną mimo, że stanowią największą grupę wypędzonych na świecie. 

Okupacja Palestyny jest doskonale opisana, skatalogowana, sfotografowana i sfilmowana. ONZ przyjął w tej sprawie wiele rezolucji, powstały dziesiątki raportów dokumentujących gwałty na prawach człowieka i przestępczy charakter polityki izraelskiej. Padło tysiące słów potępienia. A jednak tragedia Palestyńczyków wciąż trwa.

Sytuacja ta nie byłaby możliwa, gdyby nie wsparcie jakim cieszy się Izrael ze strony Stanów Zjednoczonych i ich sojuszników, w tym Polski. Już choćby dlatego sprawa palestyńska jest kwestią uniwersalną, także naszą.

Jednocześnie opór jaki społeczeństwo palestyńskie stawia okupacji, wytrwałość z jaką odmawia pogodzenia się z losem, determinacja z jaką dąży do demokratycznego samostanowienia stały się inspiracją dla wielu ruchów emancypacyjnych i solidarnościowych na świecie. Ruch solidarności z Palestyną wypracowuje dziś formy działania i samoorganizacji przełamujące tradycyjny paternalizm z jakim aktywiści z Zachodu często traktowali adresatów swego wsparcia z Globalnego Południa.

W tym duchu podczas Dni Palestyńskich chcemy oddać głos samym Palestyńczykom i ich izraelskim sojusznikom. Będziemy mówić o dniu codziennym okupacji, o jej różnych wymiarach, i tym jak zmienia mapę regionu, a zarazem wpływa na każdy aspekt życia okupowanych. Ale także i przede wszystkim powiemy o pokojowym oporze wobec niej. O solidarności ponad granicami i ponad murem apartheidu. O międzynarodowym ruchu bojkotu, wycofania inwestycji i sankcji wobec Izraela (BDS). O wspólnym państwie dla Żydów i Palestyńczyków. A wreszcie o tym jak każdy z nas może się przyczynić do zakończenia okupacji i sprawiedliwego pokoju.

➤ PIĄTEK 11.11 – DZIEŃ I

‣19.00 – Dyskusja nt. Zachodniego Brzegu Jordanu oraz Promocja książki “Na Zachodnim Brzegu bez zmian” red. Konrad Pędziwiatr – ZEMSTA ul. Fredry 5/3a

‣20.30 – Koncert muzyki Palestyńskiej Nidal Kalboneh i Borys Słowikowski – GALERIA TAK, Mielżyńskiego 27/29
➤SOBOTA 12.11 – DZIEŃ II

‣17.00 – Pokojowy opór Palestyński – spotkanie z Omarem Barghoutim (Skype) – CENTRUM AMARANT, ul. Słowackiego 19

‣18.00 – Ruch BDS – spotkanie z Drorem Dayanem – CENTRUM AMARANT, ul. Słowackiego 19

‣19.00 – Pokaz filmu „Nawet jeśli moja ziemia płonie” reż. Dror Dayan (76′). Po projekcji dyskusja z reżyserem na temat aktywizmu Palestyńskiego i Izraelskiego. – CENTRUM AMARANT, ul. Słowackiego 19

➤NIEDZIELA 13.11 – DZIEŃ III

‣18.00 – Pokaz filmu “Shujayya” reż. Mohammed Almughanni (21′) KINO PAŁACOWE CENTRUM KULTURY ZAMEK ul. Św. Marcin 80/82

‣18.30 – Otwarcie wystawy Obliterated families oraz spotkanie z Alą Qandil, współautorką projektu – GALERIA TAK, Mielżyńskiego 27/29

https://web.facebook.com/events/1417366685229588/

اترك تعليقاً