IsIs po amerykansko: USA: skandal medialny w The New York Times

USA: skandal medialny w The New York Times. Szanowana dziennikarka spreparowała sensacyjną historię kanadyjskiego dżihadysty z ISIS
Amerykańskie media obiegła informacja, że Rukimi Callimachi – jedna z najbardziej znanych
dziennikarek The New York Times – spreparowała historię znaną z popularnego podcastu “Caliphate”.
Dotyczyła ona domniemanego kanadyjskiego dżihadysty, który miał współpracować z ISIS i walczyć w Syrii i Iraku. Po aresztowaniu mężczyzny noszącego pseudonim “Abu Huzaifa” przez kanadyjską policję we wrześniu 2020 roku, okazało się, że jest to osoba psychicznie niestabilna, która zmyśliła całą historię.
Już po publikacji podcastu niektórzy wyrażali podejrzenie, że cała historia być może nie jest prawdziwa. Jak wskazują dziennikarze, redakcja The New York Times zbyt “mocno słuchała historii, którą sama chciała usłyszeć” – krwawe historie i przerażające opisy zrodzone w głowie Abu Huzaify pasowały do paradygmatu przerażającego, zradykalizowanego muzułmanina. Ostatecznie jednak, historia opisana przez Callimachi okazała się karykaturą.
Obecnie dziennikarze jednej z największych gazet na świecie przyznają, że reportaże Callimachi nie były historią opartą na faktach; że publikowali jej historie, bo mówiły to, co pragnęli usłyszeć szefowie redakcji. Dlaczego? Bo stronniczy, jednostronny, czarno-biały obraz muzułmanów “klika się”. Bo ludzie lubią potwierdzać swoje lęki przed ukrytymi dżihadystami.
Ta historia pokazuje, że żadne medium nie jest wolne od uprzedzeń i stronniczości. Jeśli masz jakiekolwiek uwagi do naszej pracy – prosimy o komentarze bądź maila. Chcemy “łączyć kropki”, pokazywać, że to, co wydaje się “czarno-białe” ma tak naprawdę wiele odcieni szarości.
Działaj razem z nami i rozmawiaj! Dołącz do naszych patronów i patronek bądź grupy

Porozmawiajmy o islamie. Grupa dyskusyjna islamistablog.pl

. Nie boimy się rozmawiać (na spokojnie!) o żadnym temacie ?.