Wspomnienia z Bejrutu latem 1982 r. – Nidal Hamad

Wspomnienia z gazety Al-Maaraka podczas słynnego oblężenia Bejrutu latem 1982 r.

Dr Bierge, norweski przyjaciel narodu palestyńskiego, był członkiem delegacji norweskich komitetów solidarności z narodem palestyńskim, w Palestyńskim Czerwonym Półksiężycu. Komitety te wysłały lekarzy i pielęgniarki do obozów palestyńskich w Libanie, aby pomóc w leczeniu chorych i rannych. Został aresztowany przez izraelska armię w południowym Libanie w czerwcu 1982 roku.

Podczas spotkania solidarnościowego z Palestyną w Oslo, w 2004 roku, spotkałem jego syna (Larsa), który działał w Zjednoczonej Norweskiej Platformie dla Palestyny i był członkiem norweskiej lewicy. Lars kochał Palestynę i pracował dla niej, tak jak jego ojciec. Właśnie wtedy podczas akcji w Oslo powiedział mi, że jego ojcem jest dr Bierge.

Warto zauważyć, że wielu synów i córek norweskich założycieli komitetów solidarnościowych z ludem palestyńskim od lat 60. XX wieku, działa na rzecz Palestyny. W większości są członkami lewicowej norweskiej Partii.

Przykładem tego jest młody norweski reżyser Mats Grorud, reżyser filmu „The Tower” z 2019 roku, który zdobył kilka międzynarodowych nagród. Jest to film animowany, który opowiada o palestyńskiej Al-Nakba z 1948 roku i o palestyńskich uchodźcach w Libanie, zwłaszcza w obozie Burj Al-Barajneh. Akurat w tym obozie działała pro-palestyńska norweska wolontariuszka. Ona jest matką reżysera, Matsa Groruda.

Lars jest młodym mężczyzną, który stoi obok mnie na załączonym zdjęciu, podczas naszego protestu w Oslo w 2004 r. Protestowaliśmy przeciwko zezwoleniu władz norweskich na izraelska reklamę skierowana przeciwko narodowi palestyńskiemu.

Izraelski autobus jeździł po Norwegii i był oblepiony banerami przeciwko Palestyńczykom. Ten autobus był w 2003 roku celem samobójczego zamachu palestyńskiego, jako odwet za izraelskie zbrodnie i masakrze dokonane w strefie Gazie i na Zachodnim Brzegu Jordanu.

Autobus stał na placu Youngstorget, w norweskiej stolicy Oslo. Tego dnia Oslo było świadkiem protestów przeciwko umożliwieniu izraelskiej propagandzie w Europie.

Słynny norweski dziennikarz z dziennika Aftenposten o tej decyzji norweskiego rządu, opisując ją, jako haniebna i tchórzliwa. W swoim artykule dodał, protestem kierują palestyńsko norweski zrzeszenia i poeta, dziennikarz i działacz Nidal Hamad, ówczesny lider społeczności palestyńskiej w Norwegii, które odsłonił amputowaną nogę przed kamerami w proteście przeciwko izraelskim zbrodnia.

Dziennikarz napisał, że Nidal Hamad opowiadał o masakrze w obozach palestyńskich Sabra i Shatila w wrześniu 1982 roku pokazując swoją ranę i to co zostało z jego ciało po masakrze.

Właśnie w 1982 roku, Nidal Hamad, jako młody chłopak został ranny podczas masakry. Masakra pochłonęła życie tysięcy palestyńskich i libańskich cywilów w dwóch obozach.

Minister obrony Izraela Ariel Sharon planował i uczestniczył w masakrze. Ta masakra została dokonana przez faszystowskie bojówki chrześcijan maronitów, zwane, Falanga, które były sojusznikami Izraela. ,,Falanga” była bardzo wspierana przez ówczesnego ministra obrony Izraela, a później premiera Ariela Sharona. Jak również przez rząd izraelski.

Nidal Hamad 2-07-2020

– Moje wspomnienia z Libanu, z 1982 roku i z Norwegii z 2004 roku

  • Na zdjeciu z dziennika Almaaraka to co mowił dr Biergi po zwolnieniu z izrealskieg aresztu w 1982 roku.
  • Na drugiem w Oslo 2004 roku jego syn Lars Biergi i Ja ..