Palestyńczycy nie mogą zapomnieć o obozie – Tekst: Nidal Hamad

Palestyńczycy nie mogą zapomnieć o obozie

Tekst: Nidal Hamad

Palestyńczycy nie mogą zapomnieć o obozie, męczennikach i niewinnych ofiarach.

Palestyńczycy nie mogą zapomnieć nazwisk przestępców i stron, które uczestniczyły w masakrze w obozie Tal al-Zaatar.

Palestyńczycy nie mogą zapomnieć o brutalności faszystowskiej Falangi.

Każdy Palestyńczyk będzie pamiętać wszystkich męczenników z obozu. Ich heroiczne męczeństwo było bolesne i tragiczne, ale jest także źródłem dumy palestyńskiego narodu. Masakra pokazała barbarzyństwo i nienawiść tych faszystów do ludu palestyńskiego i do Arabów. W dniu, w którym dokonano masakry w obozie Tal al-Zaatar, miałem trzynascie lat i pamiętam te wydarzenia.

 W domu naszych sąsiadów, jeden z synów był bojownikiem Fatahu, i był w grupie, która próbowała przebić się do obozu Tal al-Zaatar, aby pomóc obrońcom. Młody człowiek, Abdel Qader Jaber Abu Al-Kul, opuścił swój dom w obozie Ain Al-Hilweh, i poszedł do obozu Tal Al-Zaatar. Nigdy już nie wrócił. Zginął podczas próby dotarcia do oblężonego obozu Tal Al-Zaatar·

 Jeśli jest ktoś z Palestyńczyków zapomni o męczennikach, obozach masakrach, jeśli pozwolił sobie na spotkanie z kryminalistami, to ja wraz z wieloma innymi palestyński mi bojownikami nie pozwolę na to, nie wybaczę, i nie zapomnę. Nie wolno nam wybaczać, zapominać, a nawet podawać ręki takim ludziom. Czy ci Arabski politycy, którzy podawali ręce zbrodniarzom, nie widzieli krwi i twarzy męczenników?

To, co dotyczy obozu Tal al-Zaatar, dotyczy takze obozów Nabatiyeh, Dbayeh, Jisr al-Basha, Sabra, Shatila, Burj al-Barajneh, oraz wszystkich obozów naszego ludu w Libanie. Rasistowska i faszystowska polityka Falangi przyniosła śmierc i zniszczenie. Ta zbrodnicza polityka nie jest już udziałem synów wnuków Pierre’a i Bashira Gemayela, Shamouna, Haddada, Abu Arza i innych libańskich zbrodniarzy wojennych, ale zawładnęła sercami libańskich polityków różnych opcji, a także przeniknęła do libańskich mediów.

Prawdą jest, że Bashir Gemayel i jego ojciec poszli do piekła i żaden z wolnych ludzi ich nie żałował. Ale prawdą jest również to, że pozostawili po sobie wielu następców i epigonów, którzy nadal prowadzą zbrodniczą i kłamliwą politykę przeciwko narodowi palestyńskiemu i przeciwko wszystkim Arabom.

Ci kłamliwa libańscy politycy nie wstydzą się swoich kontaktów z syjonistycznym wrogiem. Niektórzy z nich brali udział w masakrach w Tal al-Zaatar, Sabra i Shatila oraz w wielu innych masakrach w Libanie.

Wyszukiwarka Google pokazuje ich zdjęcia z izraelskimi generałami i przywódcami. To zdjęcia zdrady narodu arabskiego.

W rocznicę straszliwej masakry w obozie Tal al-Zaatar 12 sierpnia 1976 roku, niektórzy libańscy politycy naśladujący Bashira Gemayela wciąż wzywają do pojednania ze zbrodniarzami. Nadal uważają, że trzeba się pojednać ze zdrajcami z marionetkowej armii, majora Saada Haddada, Antona Lahda i Aql Hashem, i innymi libańskich zdrajców, którzy uciekli w 2000 roku razem z pokonaną w Libanie armią izraelską.

Nie przebaczymy im ani tym, którzy im przebaczą, ani tym, którzy im przebaczali. Nigdy nie przebaczymy.

Chwała i wieczność męczennikom z obozu Tal Al-Zaatar i wszystkim męczennikom naszego ludu, naszego narodu i naszej sprawy.

Nidal Hamad – 12-08-2020