Amerykanka Caroline Leaf odebrała nagrodę Smoka Smoków

Wyjątkowym wydarzeniem Krakowskiego Festiwalu Filmowego jest ceremonia wręczenia nagrody – Smoka Smoków, przyznawanej za szczególny wkład w rozwój światowej kinematografii. Tym razem Rada Programowa Krakowskiej Fundacji Filmowej postanowiła uhonorować prekursorkę nowych technik animacji – Caroline Leaf, która nagrodę odebrała w Krakowie osobiście.

– Pojawia się obecnie taka naturalna skłonność, żeby wszystkie tytuły, zaszczyty, honory przyznawać kobietom, aby wreszcie skłonić je, by przejęły władzę i przywróciły porządek – rozpoczął ceremonię prof. Tadeusz Lubelski, krytyk i teoretyk filmu, Przewodniczący Rady Programowej.

– Caroline Leaf to autorka niewielu filmu, ale niewielka ilość przekłada się na wybitną jakość. Nagroda Smoka Smoków została przyznana właśnie jej z trzech powodów: umiejętności opowiadania historii, wynalazczość i innowacyjność w zakresie materiałów i technik tworzenia animacji, a wreszcie otwartości na różne kultury – podkreślił Tadeusz Lubelski.

Oficjalne wręczenie nagrody Smoka Smoków odbyło się 27 maja 2019 r. w Akademii Sztuk Teatralnych podczas 59. Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Oprócz statuetki Smoka Smoków Caroline Leaf otrzymała kwiaty z rąk trzech Krakowianek – dziewczynek w tradycyjnych krakowskich strojach, które od najmłodszych lat uczestniczą w festiwalu.

– Jestem bardzo wdzięczna Radzie Programowej Krakowskiej Fundacji Filmowej za przyznanie mi nagrody za całokształt twórczości. Świat dziś zmienia się bardzo szybko i bałam się, że teraz, kiedy przestałam już realizować filmy animowane, moja twórczość zostanie zapomniana. Nagroda Smoka Smoków, otrzymana na jednym z najważniejszych i najstarszych festiwali filmowych na świecie, sprawia, że moje dzieła będą zapamiętane i pokazywane kolejnym pokoleniom – powiedziała laureatka, Caroline Leaf odbierając nagrodę.

Ceremonię zakończyła projekcja czterech filmów osobiście zapowiedzianych przez laureatkę: “Ulica”, “Dwie siostry”, “Sowa, która poślubiła gęś: legenda eskimoska” oraz “Przemiana Pana Samsy”.

Więcej

59. Krakowski Festiwal Filmowy odbędzie się w dniach 26 maja – 2 czerwca 2019 roku.

Śledźcie nasze newsy na stronie oraz na portalach Facebook, Twitter i Instagram.

Caroline Leaf odbiera nagordę Smoka Smoków, fot. Kamila Szatan

Caroline Leaf - Smok Smoków