Co po śmierci emira Kuwejtu? –Tekst: Nidal Hamad

Co po śmierci emira Kuwejtu? –Tekst: Nidal Hamad

W szpitalu w Stanach Zjednoczonych zmarł emir Kuwejtu, Sheikh Nasser Al-Sabah. Przybył do Stanów Zjednoczonych, aby tam się leczyć. Jak wiadomo państwo Kuwejt jest przeciwko normalizacji stosunków z syjonistycznym Izraelem. W tym Kuwejt różni się od Bahrajnu i Zjednoczonych Emiratów Arabskich, które ostatnio podpisały haniebne traktaty pokojowe z Izraelem, kosztem świętej sprawy palestyńskiej.

Mamy prawo zapytać: czy książę umarł w sposób naturalny, czy też jego śmierć została przyspieszona przez kogoś innego?”. Zamordowanie kogoś to nic nowego dla Amerykanów i syjonistów.

Kraje Zatoki Perskiej od dawna utrzymują nieoficjalne kontakty z Izraelem. Ta narracje tendencję rozpoczął Katar w 1997 roku. I relacje te trwają do dziś. Publicznie Katar mówi, że nie ma stosunków z Izraelem, ale w praktyce jest pierwszym państwem Zatoki Perskiej, które ustanowiło normalizację z syjonistami.

Czy możemy zapomnieć o wizycie izraelskich polityków w Doha i przyjęciu w Katarze izraelskiego zbrodniarza i byłego premiera i prezydenta Shimona Peresa. Po Katarze stosunki z Izraelem znormalizował sułtan Omanu, Qaboos bin Said, do którego przybył premier Izraela, Beniamin Netanjahu, w 2019 roku. Sultan Omanu, Qaboos bin Said hucznie gościł syjonistycznego zbrodniarza.

Zjednoczone Emiraty Arabskie i Bahrajn długo czekały z ogłoszeniem dwóch porozumień pokojowych w sprawie kapitulacji z Izraelem. Porozumienia te są bardzo upokarzające i niebezpieczne dla Arabów, a w szczególności dla Iranu. Te układy otwarcie sprzeciwiają się narodowi palestyńskiemu i sprawie palestyńskiej.

Nie ma żadnych usprawiedliwień dla tych układów, tak jak nie ma usprawiedliwień dla palestyńsko-izraelskich porozumień z Oslo, z 1993 roku.  Powiedzenie ze te porozumienia są korzystne jest gorsze od grzech, tym bardziej, że oba te kraje nigdy nie prowadziły wojny z Izraelem i nigdy nie oddały żadnego strzału przeciwko syjonistycznej okupacji w Palestynie. Te kraje nie ofiarowywały krwi ani męczenników dla sprawy palestyńskiej. Bahrajn i Zjednoczone Emiraty Arabskie wcale nie były zmuszone do podpisywania obu porozumień, ale uczynili to dobrowolnie i w odpowiedzi na żądania ich amerykańskiego protektora.

Te haniebne porozumienia mają być podporą tronów tytanów Bahrajnu i Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Amerykański sponsor i patron wspiera brutalne łamanie praw człowieka w krajach Zatoki Perskiej. W świetle tej niebezpiecznej, obłudnej, antypalestyńskiej i antyarabskiej polityki prowadzonej przez Królestwo Arabii Saudyjskiej, stanowisko Emiratu Kuwejt kontrastowało ze stanowiskiem Rady Współpracy państw Zatoki Perskiej. Kuwejt nie znormalizował swoich stosunków z Izraelem.

Nie podpisał też z nim porozumienia pokojowego. Wielokrotnie deklarował odrzucenie normalizacji i zobowiązał się do wspierania Palestyńczyków. Jest to przede wszystkim stanowisko narodu kuwejckiego, a nie tylko stanowisko emira, rządu i parlamentu Kuwejtu.

Nie jestem zwolennikiem teorii spiskowych, ale po śmierci kuwejckiego księcia naszła mnie refleksja.

Ta śmierć skłania nas do postawienia pytania: ,,dlaczego emir umarł tydzień po wypowiedzi prezydenta USA, Donalda Trumpa i administracji USA, którzy potwierdzili, że Kuwejt wkrótce nawiąże stosunki z Izraelem.

Donald Trump wypowiedział te śliwa, mimo że USA wie, jakie jest stanowisko Kuwejtu w tej sprawie.

Zbieg okoliczności?

Jeśli połączymy śmierć kuwejckiego księcia z amerykańskimi oświadczeniami, budzi to podejrzenia, przynajmniej u mnie.

Teraz ważne jest, aby poczekać na to, co stanie się po śmierci emira i jak będzie wyglądała polityka Kuwejtu, zwłaszcza w odniesieniu do normalizacji z Izraelem.

Najbliższe dni będą kluczowe, aby odpowiedzieć na nasze uzasadnione pytania.

Mamy nadzieję, że Kuwejt pod przewodnictwem swojego nowego emira pozostanie wierny swojej dotychczasowej.

Mam nadzieje, że nowy Emir Kuwejtu przeciwstawi się jakiejkolwiek formie normalizacji i uznania syjonistycznego Izraela.

Popieranie sprawy palestyńskiej przez Emirat Kuwejtu będzie zawsze powodem do chwały dla Arabów, zostanie zapamiętane i nie zostanie zapomniane przez historie i naród palestyński.

*Uwaga: artykuł ten mówił tylko o stanowisku Kuwejtu, jego emira i jego rządu przeciwko normalizacji stosunków z Izraelem, ale nie poruszał wielu innych spraw”.

Nidal Hamad

01-10-2020