Dzieci są nadzieją Palestyny – Tekst Nidal Hamad

Nie przebaczymy

Na zdjęciu każdy z nas może zauważyć podobieństwo obozów palestyńskich, niezależnie od tego, gdzie się znajdują: czy to w okupowanej Palestynie, czy poza nią.

Obozy w Libanie są jak obozy w Gazie, a obozy w Syrii są jak obozy w Jordanii, a obozy na Zachodnim Brzegu Jordanu są takie same jak wszystkie obozy.

Na początku, kiedy Palestyńczycy stracili swoją Ojczyznę w 1948 roku, wierzyli, że to kwestia dni i wrócą do Palestyny. Panowało wśród nich przekonanie, że społeczność międzynarodowa, która właśnie wyłoniła się z II Wojny Światowej, nie pozwoli na kolejną tragedię, nową wojnę i kradzież ich Ojczyzny przez syjonistów.

Wierzyli także, że kraje arabskie pomogą im wyzwolić Palestynę, ponieważ jest ona częścią wielkiego narodu arabskiego.

Jak bardzo się mylili.

Zapłacili bardzo wysoką cenę za tę iluzję i płacą ją do dziś.

Dopiero później Palestyńczycy zdali sobie sprawę, że to, co zostało zabrane siłą, można przywrócić tylko siłą. I że świat nie zwraca uwagi na słabych, tylko szanuje silnych.

Palestyńczycy posmakowali goryczy w obozach dla uchodźców w krajach arabskich i w okupowanej Palestynie. Wiedli bardzo trudne życie, pełne nędzy, prześladowań i niesprawiedliwości.

A przecież do 1948 roku byli panami swojej zamożnej, dostatniej i cywilizowanej ojczyzny Palestyny, która była bogatym krajem Bliskiego Wschodu.

Naród palestyński nie wybaczy Wielkiej Brytanii, która okupowała ich ojczyznę i region, a następnie podarowała Palestynę syjonistom.

Palestyńczycy nie wybaczą też społeczności międzynarodowej, która ich zdradziła i oddała ich Ojczyznę syjonistom.

Żydzi chcieli zadośćuczynienia za zbrodnię, które popełnili na nich niemieccy naziści. Wielka Brytania oddala syjonistom Palestynę.

Wielka Brytania chciała, aby Izrael był jej przyczółkiem na Bliskim Wschodzie.

Brytyjczycy jak i Europejczycy myśleli, że w ten sposób pozbędą się nienawidzonych Żydów z Europy, a jednocześnie będą mieli bazy wojskowe w Palestynie. Nie zwracali uwagi na to, co stanie się z Palestyńczykami. Nie przejmowali się losem palestyńskiego narodu, który został wysiedlony, i był mordowany.

Naród palestyński do dziś cierpi i walczy o wolność oraz o powrót do Ojczyzny.

ONZ, społeczność międzynarodowa, Wielka Brytania, nazistowskie Niemcy, obecna Republika Federalna Niemiec i syjonistyczny Izrael są na zawsze odpowiedzialni za los Palestyńczyków i ich cierpienia.

Od 1948 roku do dziś minęły 72 lata. Przez te wszystkie lata Palestyńczycy walczyli i walczą nadal.

W obozach dla uchodźców Palestyńczycy rozpoczęli swoją walkę, i będą ją kontynuować aż do wyzwolenia, zwycięstwa i powrotu.

Wystarczy spojrzeć w oczy dzieciom z obozów, aby upewnić się, że Palestyna żyje razem z nimi, bez względu na to, ile jest arabskich zdrad i spisków.

Dzieci są nadzieją Palestyny.

Nidal Hamad

12-11-2020