O czym przypomina mi błogosławiony Eid ِAl-Adha? – Nidal Hamad

Przypomina mi dzieciństwo, kiedy dorastałem w obozie dla uchodźców palestyńskich.

Tekst: Nidal Hamad

Eid przypomina mi modlitwy, takbeer i błagania, które wychodziły w nocy i o świcie Eid ze wszystkich meczetów. Wspominam dobrze znane każdemu muzułmaninowi zdanie, które brzmi: „Bóg jest wielki, chwała i dzięki Bogu”. tzn po arabsku: ” Allaho wa akbar kabira, al-hamdo li Allahe katira”.

Błogosławiony Eid przypomina mi o naszych wizytach na cmentarzach i składaniu róż, bazylii i wawrzynu na grobach zmarłych i męczenników. Wielokrotnie recytowaliśmy Al-Fatiha na różnych grobach. Jest zwyczajem Arabów, muzułmanów i Palestyńczyków odwiedzanie cmentarzy i zmarłych o świcie w dniu Eid.

Błogosławiony Eid przypomina mi o wzajemnych wizytach u rodziny, krewnych, sąsiadów, znajomych i przyjaciół. Była tam obfitość mięsa, słodyczy i cukierków, oraz prezenty i podarunki ofiarowane młodym ludziom przez starszych ludzi.  Dawano zwłaszcza pieniądze. Podczas Eid nosiliśmy nowe ubrania, które kupowaliśmy na kilka dni przed świętem, specjalnie w celu noszenia ich w dni Eid.

Ja z mamą, bratem i siostrami pczątek lat 70 tych

Błogosławione Eid al-Adha, które jest drugim najważniejszym świętem dla muzułmanów, przypomina mi ofiarę i jałmużnę. Jest zwyczajem, że ludzie zabijają owce i cielęta, aby nakarmić biednych i potrzebujących, oraz modlą się za dusze ich zmarłych, a także za żyjących krewnych i rodziny. Jest to przekaz od naszego mistrza Ibrahima, który wykupił swojego syna Ismaila owcą, którą zabił.

Przypomina mi dzieciństwo, kiedy dorastałem w obozie dla uchodźców palestyńskich.

Był to czas wojen, nieszczęść i masakr, których Liban był świadkiem Ginęli palestyńscy uchodźcy i pro palestyńscy Libańczycy, którzy sprzeciwiali się libańskim siłom faszystowskim i populistycznym, zwłaszcza maronitom wspieranym przez Stany Zjednoczone, Francję i arabskie reakcyjne reżimy oraz Izrael.

Jutro nastąpi drugi odcinek wspomnienia z Eid w palestyńskim obozie Ain Al-Hilweh.

Nidal Hamad

20-07-2021