Polski - Słowiańskiالأرشيف

Ponad 150 pisarzy bojkotuje The New York Times

Ponad 150 pisarzy bojkotuje The New York Times w proteście przeciwko „stronniczym relacjom z Gazy

Ponad 150 pisarzy współpracujących z amerykańską gazetą The New York Times ogłosiło bojkot działu opinii w proteście przeciwko temu, co określili jako „stronnicze relacje” na temat konfliktu izraelsko-palestyńskiego oraz trwającej wojny w Gazie.

Według portalu Middle East Eye, pisarze zdecydowali się przestać publikować w gazecie z powodu sposobu, w jaki relacjonuje ona wydarzenia w Gazie, twierdząc, że ich decyzja jest odpowiedzią na „zbieżność redakcji z narracją izraelską”.

Autorzy wezwali kierownictwo The New York Times do przeprowadzenia „przeglądu anty-palestyńskich uprzedzeń i opracowania nowych standardów redakcyjnych dotyczących relacjonowania Palestyny”. Zażądali również, aby „rada redakcyjna New York Timesa wezwała do nałożenia przez USA embarga na dostawy broni do Izraela.”

W liście otwartym pisarze napisali:

„Dopóki The New York Times nie weźmie odpowiedzialności za swoje stronnicze relacje i nie zobowiąże się do prawdziwego i etycznego informowania o wojnie USA–Izrael przeciwko Gazie, każda rzekoma ‘krytyka’ redakcji w formie osobistego eseju stanowi w istocie przyzwolenie na kontynuację tego nadużycia.”

Dodali:

„Tylko poprzez wstrzymanie naszej pracy możemy skutecznie zakwestionować hegemoniczną władzę, jaką Times od dawna wykorzystuje do wybielania kłamstw USA i Izraela.”

Wśród sygnatariuszy znaleźli się znani amerykańscy aktywiści, artyści i politycy, w tym: Rima Hassan, Chelsea Manning, Rashida Tlaib, Sally Rooney, Elia Suleiman, Greta Thunberg, Viet Thanh Nguyen i Dave Zirin — podał Middle East Eye.

W swoim liście autorzy stwierdzili:

„Jesteśmy winni dziennikarzom i pisarzom Palestyny odmowę współudziału z The New York Times oraz domaganie się, by gazeta rozliczyła się ze swoich porażek, tak by nigdy więcej nie mogła tworzyć przyzwolenia na masowe zabójstwa, tortury i wysiedlenia.”

www.al-safsaf.com
30 padziernika 2025 roku

https://www.middleeastmonitor.com