Raport dotyczący praw człowieka:
Raport dotyczący praw człowieka: świadectwa przemocy seksualnej w więzieniach okupacyjnych wobec zatrzymanych ze Strefy Gazy
12 kwietnia 2026
Eurośródziemnomorski Monitor Praw Człowieka poinformował o „wstrząsających” relacjach palestyńskich zatrzymanych, zwłaszcza ze Strefy Gazy, dotyczących przemocy seksualnej i tortur w izraelskich więzieniach i ośrodkach detencyjnych. Zjawiska te opisano jako element systematycznej polityki upokarzania i łamania woli
Raport zatytułowany ‘Inne ludobójstwo za murami” opiera się na zeznaniach osób niedawno zwolnionych, które mówiły o napaściach fizycznych o charakterze seksualnym oraz metodach tortur powodujących poważne szkody fizyczne i psychiczne, często o długotrwałych skutkach.
Wskazano również na przypadki brutalnego znęcania się i ataków na wrażliwe części ciała, co w niektórych sytuacjach prowadziło do trwałej niepełnosprawności, a rzadko także do śmierci. Raport podkreśla systemowy charakter tych naruszeń, które miały miejsce czasem w obecności kilku funkcjonariuszy.
Wezwano także Międzynarodowy Trybunał Karny do nadania tym sprawom priorytetu w prowadzonych dochodzeniach, uznając, że mogą one stanowić naruszenia zakazane przez międzynarodowe prawo humanitarne.
12 kwietnia 2026 r

