Śmierć palestyńskiego reżysera Nasri Hajjaj (70 lat)

Nasrin Hajjaj zmarł w sobotę 11.09.2021 w Austrii po walce z rakiem, o czym poinformowała w wiadomości zamieszczonej na Facebooku jego żona, pani Abeer Haider.
Nasri Hajjaj urodził się w 1951 roku w obozie dla palestyńskich uchodźców Ain al-Hilweh, w Libanie. Jego rodzina została przesiedlona z miescowości Al-Naameh w okupowanej palestyńskiej Galilei w 1948 roku, po tym, jak syjonistyczni Żydzi zajęli Palestynę.

Nasri Hajjaj należał do Organizacji Wyzwolenia Palestyny ​​od 1967 roku. Był lewicowcem i działał w wielu frakcjach palestyńskich. Jego życie było świadkiem wielu politycznych, organizacyjnych i ideologicznych zmian.

Studiował w Wielkiej Brytanii i w latach osiemdziesiątych XX wielu władze brytyjskie wydaliły go z Londynu z powodów politycznych.
Następnie przez wiele lat Nasri Hajjaj mieszkał w Tunezji.
Reżyserowanie filmów rozpoczął od filmu o grobach Palestyńczyków rozsianych po całym świecie.
Film opowiada o cierpieniach Palestyńczyków nawet po śmierci.
Film przedstawia ich groby na całym świecie, od obóz Ain al-Hilweh w Libanie i obóz Alyarmuk w Syrii, po Wietnam, Amerykę Łacińską, Tunezję i Afrykę, aż do Ammanu , Ramallah i Alnaamah – rodzinnej wioski Nasriego Hajjaja w Galilei.
Nasri Hajjaj wyreżyserował także film o życia i śmierci wielkiego palestyńskiego poety Mahmuda Darwisha.

Napisał również zbiór opowiadań opublikowanych w Ramallah, a niektóre z jego utworów literackich zostały przetłumaczone na język angielski.

Administracja grupą PPP – Palestyna po polsku

14-09-2021

Śmierć palestyńskiego reżysera Nasri Hajjaj (70 lat)