Stacja kolejowa Al-Zeeb 1942 – Nidal Hamad

To zdjęcie stacji kolejowej w al-Zeeb na palestyńskiej plaży w pobliżu Akki, i w pobliżu granicy Libanu i Palestyny. Była to stacja naprawy pociągów. Z niej wyruszały pociągi w kierunku Libanu, Syrii, Egiptu i na tereny Palestyny.

Stacja znajdowała się i nadal znajduje się w palestyńskim wiosce „Al-Zeeb”, bardzo blisko granicy palestyńsko-libańskiej. Przylega do niej wioska Al-Bassa, i miejscowość Ras Al-Naqoura – ostatni punkt na granicy z Libanem, gdzie znajduje się Brama Fatimska. Wszystkie te palestyńskie obszary zostały zdobytej przez syjonistyczne bojówki terrorystyczne w 1948 roku.

W 1978 roku armia izraelska zajęła również ziemie libańskie, w tym Naqourę i długi pas południowego Libanu, które libański ruch oporu zdołał wyzwolić 25 maja 2000 roku. Ta data jest bardzo bliska mojemu sercu gdyż są to również moje urodziny.

Według niektórych Palestyńczyków, którzy mieszkają nadal w Akce i na jej przedmieściach, stacja istnieje do dziś. Ale istnieje tam również okupacyjne i nielegalna syjonistyczna fabryka. Tą kolonialna i bezprawną egzystencję należy wyeliminować.

To zdjęcie jest bardzo rzadkie i zostało znalezione przez mojego kolegę, palestyńskiego badacza Bilala Taliba. Jest on kolegą z mojej szkolnej klasy i przyjacielem z dzieciństwa. Razem chodziliśmy do szkoły podstawowej Qibya w obozie Ain El-Hilweh.

Bilal Talib mówi, że znalazł zdjęcie w jednym z archiwów i zostało oni zrobione przez brytyjskiego żołnierza podczas podróży pociągiem z Egiptu do Libanu, na linii, która przechodzi z Naqoura w Palestynie do Libanu.

Bilal dodaje: Zdjęcie zostało zrobione na stacji kolejowej w palestyńskim mieście Al-Zib, niedaleko granicy libańsko-palestyńskiej, w latach 1942-1943

O wartości obrazu stacji Bilal napisał:

 ,,Nie było takiego zdjęcia aż do teraz. Na zdjęciu, że ta stacja była bardzo ważna. Były tam garaże naprawy pociągów oraz magazyny do przechowywania towarów i logistyki wojskowej i cywilnej, oraz poczta i paczek pocztowych. Był to również punkt przesiadkowy dla linii kolejowej w kilku kierunkach wewnątrz i na zewnątrz Palestyny.

Należy zauważyć, że stacja została zbudowana pod koniec lat trzydziestych XX wieku lub na początku lat czterdziestych XX w arabskiej Palestynie, czyli jeszcze przed izraelską okupacją.

Już latach trzydziestych XX wieku do Palestyny przybyło ​​z Europy żydowscy osadnicy, którzy byli wspierani przez większość krajów europejskich, w tym Wielką Brytanię, Niemcy i Francję.

-El-Zeeb to miasto naszego przyjaciela z grupy, Ahmeda Faresa.

-Al-Bassa to wioska naszego przyjaciela w grupie, Jasira Al-Hussein

Nidal Hamad – 26-07-2021

Stacja kolejowa Al-Zeeb 1942