Szkoła w obozie dla uchodźców

Po tym, jak syjonistyczne żydowskie bojówki zajęły Palestynę w 1948 roku, prawie milion Palestyńczyków zostało wysiedlonych i stało się uchodźcami w sąsiednich krajach takich jak Egipt, Jordania, Syria, Liban i Irak. Mieszkają tam już od 73 lat, żyli i nadal żyją w bardzo trudnych warunkach. Podczas gdy syjonistyczni najeźdźcy i żydowscy osadnicy przybywający kolejno z Europy, USA i całego świata mieszkają w miastach i wsiach palestyńskich, czyli w tzw.,,Izraelu”” tzn w okupowanej Palestynie.

To zdjęcie zostało zrobionego na początku lat 50-tych XX wieku i pokazuje, jak Palestyńczycy w obozach dla uchodźców zaczęli się edukować swoje dzieci, rozpoczynając walkę o wyzwolenie pomimo bardzo trudnych i niezwykle niebezpiecznych warunków życia.

Obozowe uliczki i domy pełne są rozdzierających serce historii. Jutro przyjdzie po nas pokolenie, którzy napisze epos o obozach. To będzie historii Palestyńczyka, który nie umarł i nie żyje wiecznie w obozach.

Nie ma dla nich alternatywy. To jest hasło Palestyńczyków, pokolenie po pokoleniu, pomimo tyranii i agresji Stanów Zjednoczonych, Izraela, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Francji i Zachodu w ogóle.

Do wolnej Palestyny z pewnością powrócimy.

Nidal Hamad

10.06.2021