Wolność ma ogromną cenę – Tekst Nidal Hamad

Wolność ma świetną i ogromną cenę. Wiem o tym, po sam bylem w 1982 roku bardzo blisko śmierci, podczas izraelskiej masakry w palestyńskich obozach w Bejrucie, Sabra i Shatila. W obozie, jako 19-latek straciłem moją nogę. Od tego czasu chodzę z sztuczną nogę-protezę.
Tam na teren obozu Sabra widziałem się po raz ostatni z bliskimi i z przyjaciółmi, którzy tam się wychowali i tam zostali pogrzebani, Ani oni ani moja noga już nigdy nie wrócą. Nigdy już nie spotykamy ani nie zobaczymy.
Poświęcamy się od 73 lat.
W 1993 roku kierownictwo Organizacji Wyzwolenia Palestyny (OWP) zawarło pokojowe porozumienia z Izraelem w Oslo (dla mnie jest to kapitulacja, katastrofa i upokorzenie). Przywództwo Organizacji Wyzwolenia Palestyny, na czele, której stał nieżyjący już Yaser Arafat i członkowie kierownictwa OWP poczynili ustępstwa i zgodzili się, że 78% ziemi Palestyny należy do Izraela.
Ani nie żyjący już przywódca Yaser Arafat, ani inni przywódcy palestyńscy nie mieli prawa zrzec się palestyńskiej ziemi i naruszać konstytucji Organizacji Wyzwolenia Palestyny, bez pytania narodu palestyńskiego. Takie sprawy wymagają wszechstronnego powszechnego referendum, aby stały się legalne i uzasadnione. Przywódcy palestyńscy tego nie zrobili i nie pytali narodu palestyńskiego o opinię na temat żadnego z porozumień podpisanych z Izraelem. Więc wszystko, co zrobili, jest nielegalne. W każdym razie nawet te wszystkie palestyńskie ustępstwa nie podobały się syjonistom, ponieważ oni chcą państwa Izrael, od Eufratu do Nilu.
Bez względu na liczbę ofiar, a to jest smutne, kiedy są ofiary, to nasza walka nie będzie trudniejsza i bardziej niebezpieczna niż kontynuacja syjonistycznej okupacji w Palestynie. A kontynuacja okupacji nie będzie bez ceny, ponieważ my Palestyńczycy zniesiemy wojnę demograficzną bardziej niż syjoniści, którzy są sprowadzani z całego świata i finansowani przez Stany Zjednoczone i Europę.
Chodzi o wolność i wyzwolenie Palestyny spod okupacji syjonistyczno-izraelskiej. Walczymy dokładnie tak, jak polski naród walczył z okupacją niemiecką. Mamy prawo do tego święte prawo. Tylko zbrodniarz może chronić i bronić zbrodniarzy.
W Palestynie jest nasze życie.
W Palestynie jest także koniec syjonistów.
To jest obietnica narodu palestyńskiego dla swojej Ojczyzny – Palestyny.

Wolność ma ogromną cenę

Nidal Hamad

13.06.2021

Nidal Hamad w szpitalu 1982 roku

Nidal Hamad w szpitalu 1983 roku