Zaczęła działać w wieku 7 lat, a teraz ma już 13 lat.

Jana Jihad Altamimi Jest najmłodsza dziennikarką na świecie.

Zaczęła działać w wieku 7 lat, a teraz ma już 13 lat.

Dokumentuje tragedie palestyńskiego narodu. Kiedy widzimy dziesięcioletnią Jane i słyszymy, co mówi o swoim życiu, zgłaszamy się na ochotnika, by z kamerą zmierzyć się z izraelską okupacją.

Wiemy, że naród palestyński jest wart życia i wolności. Dla palestyńskich dzieci nie ma nic niemożliwego. Te dzieci nie boją się śmierci, ponieważ widza ją, na co dzień

Palestyńskie dzieci szybko dorastają i są bardziej dojrzałe niż ich europejscy i amerykańscy rówieśnicy.

Jana Jihad Altamini pochodzi z wioski Nabi Saleh na okupowanym Zachodnim Brzegu Jordanu. Z tej samej wioski pochodzi inna słynna dziewczynka Ahed Tamimi, która została ranna kilka razy i aresztowana przez armią izraelską w wieku 15 lat. Przebywała kilka miesięcy w więzieniu.

Jana Jihad Altamini dokumentuj zbrodnie. Codziennie na swoim telefonie komórkowym robi zdjęcia nagrywa filmy i wszystko to udostępnia.

Jana mówi:

„Moja kariera zaczęła się, gdy widziałem izraelskie zbrodnie. Wiedzialam ze nie zostały udokumentowane przez dziennikarzy.

 Dlatego postanowiłam działać.

Jana udokumentowała śmierć jej przyjaciela, Mustafy i jej wujka Rashida, którzy zostali zamordowani przez izraelska armię.

Jej słowa są pełne uporu i złości, ale także radości.

Jana Jihad Altamini jest blondynką o pięknych zielonych oczach, które płoną blaskiem. Wszystkie jej wiadomości kończą się zwrotem „okupowana Palestyna”.

Jana chce nam przekazać to nie podają światowe telewizje i kanale informacyjne.

Jana mówi:

Chcę Palestyny, w której dzieci nie są zabijane, nie są wtrącane do więzień.

Chce Palestyny, w której dzieci będą mogli bezpiecznie grać w piłkę.

Ta dzielna dziewczyna tydzień po tygodniu zdobywa coraz większą publiczność w Internecie. Setki tysięcy ludzi śledzi jej relacje w mediach społecznościowych zarówno po arabsku, jak i po angielsku, Liczba jej obserwatorów na jej oficjalnym koncie Facebooka osiągnęła około 83 tysięcy obserwujących!.

Nie przestraszyły jej się odgłosy eksplozji izraelskich bomb, kule wystrzeliwane z pistoletów maszynowych ani opary gazu łzawiącego. Wszystkie te rzeczy stały się dla niej rutyną i częścią jej codziennego życia.

Tajny raport z izraelskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych został opublikowany na drugim kanale izraelskiej telewizji. Czytamy w nim:

,Jana Jihad Altamimi to nadchodzące zagrożenie dla Izraela”. Raport zakłada, że dziecko Jana będzie kopią jej kuzynki Ahed Al Tamimi”, która jest była przetrzymywana w izraelskim więzieniu razem ze swoją matką od 19 grudnia 2017 roku.

Z kolei w raporcie izraelskiego wywiadu Mossad czytamy: ,, Jana ma blond włosy i wygląda jak europejska lub amerykańska dziewczyna. Dlatego jest bardzo popularna na Zachodzie”.

Jana mieszka z matką i babcią w skromnym domu w jej rodzinnym mieście Al.-Nabi Saleh.

W wywiadzie dla agencji prasowej agencji „Anatolia”, powiedziała: ,,rozpoczęłam pracę w wieku 7 lat, nagrywałam filmy przedstawiające izraelskich żołnierzy strzelających do bezbronnych Palestyńczyków.

Robiłam zdjęcia, na których widać jak Izrael scyzoryk żołnierze biją palestyńskie dzieci. Nauczyłam się kręcić filmy od swojego wuja Bilala Al-Tamimi.

W mieście Nabi Saleh organizowane są cotygodniowe wiece przeciwko żydowskiemu osadnictwu i murom separacyjnym, które zbudowała izraelska armia.

Jana mówi: „Postanowiłam być głosem dzieci w moim mieście, przekazując światu ich cierpienie poprzez fotoreportaże”

Dziewczyna zwraca się do swoich odbiorców w języku angielskim, którego nauczyła się w Stanach Zjednoczonych, gdzie się urodziła.

Jana zawsze powtarza: ,, pracuje legalnie. Nikt nie może zabronić nikomu bycia dziennikarzem. Dlatego Izraelczycy się mnie boją”.

Jana powiedziała o swojej kuzynce, Ahed Al-Tamimi, że jest jej najlepszą przyjaciółką i siostrą, jest moją siostrą,. Ahed al-Tamini została sądzona za to, że ugryzła i przeciwstawiła izraelskiego żołnierza, który wszedł do jej wioski i atakował jej rodzinę.

Jana mówi: ,,Okupacja kradnie nam wszystko i rujnuje nasze życie. Mam nadzieję, że następne pokolenie będzie żyło w pokoju i bezpieczeństwie, jak reszta dzieci na świecie “

 

Nidal 19-07-2020