Żegnaj Wedad Kamari – Tekst: Nidal Hamad

Wielka palestyńska bojowniczka, Wedad Kamri, zmarła 1 lipca 2022 roku.

Była Księżycem Palestyny i kwietniowym kwiatem.

Wedad Kamari była bohaterką powieści naszego palestyńskiego wielkiego pisarza-męczennika Ghassana Kanafaniego.

Ona bardzo czesto przewija się w jego niedokończonej powieści ”Barqouq Nissan”.

Premier Izraela, Żydówka urodzona w Kijowie, Golda Meir nakazała izraelskiemu wywiadowi Mosad zamordować grupę palestyńskich przywódców, intelektualistów, pisarzy i dziennikarzy.

Na tej czarnej liście był Ghassan Kanafani.

Izraelscy agenci zabili Ghassana Kanafani, wysadzając w powietrze jego samochód. Wraz z nim zginęła jego siostrzenicą Lamis. To stało się 7 lipca 1972 roku.

Między Ghassanem Kanafani i Wedad Kamari istniała silna i bliska przyjaźń oraz współpraca na rzecz wyzwolenia Palestyny. O oboje należeli do Ludowego Frontu Wyzwolenia Palestyny (LFWP). Po zamachu niedokończona powieść Ghassana Kanafani została wydrukowana. Być może została przetłumaczona na język polski przez polską tłumaczkę dr Hannę Jankowską.

Widad Kamari – bojowniczka z pierwszego pokolenia walczących Palestyńczyków, wielka partyzantka, była więźniarka polityczna będzie na zawsze wielkim symbolem narodowym.

Widad Kamari to kobieta, która poświęciła swoje życie za Palestynę i wolność narodu palestyńskiego.

Proszę o wyszukanie w Google filmu reżysera Arab Lotfi pod tytułem “Ehki Ya Asfoura -“Tell your tale little bird” Directed by Arab Loutfi إحكي يا عصفورة “فيلم للمخرجة عرب لطفي”

i obejrzenie go..

Zobaczcie bohaterkę naszego narodu palestyńskiego.

Za życia Wadad Kamari nie zdobyliśmy wolności i wyzwolenia. Ale dokończymy historię do całkowitego wyzwolenia Palestyny. Obiecujemy.

Chwała i wieczność tobie, Ghassanie Kanafani i wszystkim męczennikom Palestyny.

Nidal Hamad

2-07-2022