Polski - Słowiańskiالأرشيف

Ukraińscy Żydzi odgrywali wiodącą rolę w kolonizacji Palestyny ​​od 1882 roku

Izraelska karykatura z gazety Yedioth Ahronoth:

O zatłoczonych liniach lotniczych, oraz o zorganizowanych przesiedleniach ukraińskich Żydów z lotnisk krajów sąsiadujących z Ukrainą do okupowanej Palestyny.

Żydzi z Ukrainy są przenoszeni pod oficjalnym nadzorem izraelskiego rządu i jego ambasadorów w Polsce, Rumunii, Mołdawii i Słowacji, w celu osiedlenia się w okupowanej Palestynie i na okupowanych syryjskich Wzgórzach Golan.

Jeden z dziennikarzy pisał o karykaturze: „Wielkie zatłoczenie powietrza spowodowane ogromną liczbą żydowskich emigrantów wyjeżdżających do syjonistycznego państwa ,,Izraela”.

Ci ukraińscy emigranci nie są pierwszymi ukraińskimi Żydami, którzy przybędą do Palestyny. Ukraińscy Żydzi odgrywali wiodącą rolę w kolonizacji Palestyny ​​od 1882 roku. Historia ukraińskich Żydów jest główną częścią historii kolonizacji Palestyny.

W artykule sprzed kilku dni amerykański profesor pochodzenia palestyńskiego wykładowca współczesnej polityki arabskiej i historii na Wydziale Studiów Bliskiego Wschodu, Azji Południowej i Afryki na Uniwersytecie Columbia, Josef Massad napisał:

,,Żydowski prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wygłosił przemówienie w izraelskim parlamencie Knesecie, wzywając Izrael, aby ten stanął po stronie Ukrainy przeciwko rosyjskiej inwazji na jego kraj.

Zełenski przytoczył w swoim przemówieniu żydowska ukraińska premier Izraela, Golda Mobowicz (później nazwana Golda Meir). Nieżyjąca już premier, Izraela””, Golda Meir w ogóle zaprzeczała istnieniu narodu palestyńskiego.

Zełenski mówił o tym, jak Ukraina znajduje się dzisiaj w takiej samej sytuacji, w jakiej znajduje się Izrael, to znaczy, że oba kraje mają strasznych sąsiadów, którzy chcą widzieć ich martwych”.

Izrael bardzo interesował się ukraińskimi Żydami jeszcze przed rozpoczęciem rosyjskiej agresji.

W styczniu 2022 roku ,,Izrael” zaczął planować przesiedlenie ukraińskich Żydów do Palestyny.

Izraelskie Ministerstwo Imigracji zadeklarowało: „Zapraszamy ukraińskich Żydów do emigracji do ,,Izraela” – waszej Ojczyzny”.

Żydowscy emigranci z Ukrainy zaczęli napływać do ,,Izraela” na początku marca 2022 roku, otrzymując preferencyjne traktowanie, podczas gdy Ukraińcy, którzy według rasistowskich izraelskich standardów nie byli w stanie udowodnić swojej żydowskości, napotykali niezliczone trudności.

Tymczasem wydział osadnictwa Światowej Organizacji Syjonistycznej zaczął przygotowywać tysiąc mieszkań dla ukraińskich Żydów na okupowanym Zachodnim Brzegu Jordanu i Wzgórzach Golan.

Wtedy jak prezydent Zełenski skarżył się na sąsiadów Izraela, należało mu przypomnieć, że Palestyńczycy nieprzypadkowo stali się sąsiadami ukraińskich osadników żydowskich,, którzy bezprawie osiedlić się w okupowanej Palestynie.

Jak na ironię, przekonanie Zełenskiego, że sąsiedzi Izraela „chcą widzieć nas martwych” może być niewiele więcej niż psychologiczną projekcją tego, czego on i Izraelczycy chcą, aby przydarzyło się wszystkim Palestyńczykom (i Rosjanom), a nie na odwrót”.

Nidal Hamad

21-04-2022