Polski - Słowiański

Saber” z literatury jeńców palestyńskich w więzieniach syjonistów”

Tekst: Nidal Hamad

Więźniowie palestyńscy opublikowali swoją historię, gdy byli w syjonistycznych więzieniach. Niektórzy z nich są albo byli skazani na dożywocie kilkakrotnie.

Jednym z tych jeńców jest Mahmoud Issa, który spędził wiele lat w więzieniu izolowanym w celi. Okupacja chciała go ukarać za heroiczną walkę dla dobra swojego ludu i sprawy. Syjoniści chcieli się na nim zemścić i złamać jego silną wolę, izolując go na wiele lat w celi z dala od reszty więźniów.

Historia „Saber” opowieść o człowieku i opowieść o narodzie wcielonym w człowieka, w której dochodzi do zmieszania rzeczywistości z wyobraźnią, przedstawiającej rozdziały z historii ludu niezłomnego, narodu walczący z wrogiem na wszystkich frontach, narodu opuszczonego przez władz arabskich, jak i przez władz światowych.

Odnosząc się do przywództwa Organizacji Wyzwolenia Palestyny ​​i Autonomii Palestyńskiej na Zachodnim Brzegu. Mowi narrator: Potem odległy powrócili, aby uczestniczyć w ucisku i dźgnąli swoich w plecy.

Ta wspaniała historia uosabia cierpliwość i niezłomność więźnia w małym więzieniu oraz cierpliwość i niezłomność całego ludu w wielkim okupacyjnym więzieniu. Niezłomność narodu mimo zdrady nie, których z bliskich.

Jest to powieść i historia „Mahmouda Issy”, palestyńskiego bohatera narodowego, jeniec, więźnia za kratkami od 1993 roku, który oprócz czterdziestu sześciu lat został skazany na dożywocie trzykrotnie.

Jej pierwsze wydanie zostało opublikowane przez Fundację „Kultura Palestyny” w 2012 roku, gdzie więzień Issa przedstawia swoją historię w postaci „Saber” po arabsku oznacza cierpliwy. Będącej wyrazem całego narodu, który przeszedł przez czas przez etapy wzrostu i upadku.

Zdobywając zwycięstwa i poznając porażki. Jego majątek został splądrowany, skradziony, a jego ziemia zajęta przez stada złodziei, rasistów, kolonialistów, dzikich syjonistów, morderców.

Powieść opowiada o doświadczeniu walki i walce starożytnego ludu, który się nie poddaje. W swojej powieści Issa napisał o powstaniu palestyńskim, kamiennej Intifadzie, w której ogłoszono całkowite odrzucenie ucisku i ciemności, uwięzieniu i okupacji, poniżeniu i kapitulacji.

W powieści nie pominięto nie, których popadnięcia palestyńskich partii i organizacji politycznych w iluzję pokoju, ich zaangażowania w normalizację stosunków z wrogiem oraz ich niechęci do walki z bronią w ręce, wierząc naiwne w obietnice pokoju.

Pisarz Mahmoud Issa lub narrator pozostawił swoją historię bez konkluzji, aby czytelnik mógł ją zainspirować wydarzeniami, które mają miejsce w łonie dni między napięciem a pociągiem, jak przedstawia tekst Koranu: „Niech Bóg wspiera wierzącym i wypełni prawa i sprawiedliwość udręczonych”.

Narrator spędził większość wyroku w samotnej celi pod pretekstem największego zagrożenia dla bezpieczeństwa Izraela, a mimo to był w stanie potajemnie wysłać swoje artykuły na zewnątrz więzienia, aby ta książka zobaczyła światło, którego on sam nie widzi.

Nidal Hamad – 15-8-2020

Z literatury jeńców palestyńskich w więzieniach syjonistów