Polski - Słowiańskiالأرشيف

Izrael naruszył prawa dziennikarzy 54 razy w październiku 2020 roku

Komitet Wspierania Dziennikarzy monitorował 60 naruszeń wolności mediów i dziennikarzy na okupowanych terytoriach palestyńskich w październiku 2020 roku, z czego 54 to naruszenia izraelskie.

Komisja stwierdziła w dzisiejszym raporcie prasowym z 19 listopada 2021 roku, że izraelskie siły okupacyjne dokonały łącznie 54 ataków na wolność mediów i ekipy prasowe, w tym 15 dziennikarzy zostało napadniętych i odniosło obrażenia cielesne.

Komisja zwróciła uwagę, że izraelskie siły okupacyjne w atakach na dziennikarzy używały metalowych kul, bomb z trującym gazem, granatów ogłuszających, gazu pieprzowego, i rozpylonej wody ściekowej.

Izraelska armia i policja stosowały tez takie środki jak: ciągnięcie po bruku, bicie kijami i kolbami karabinów, wyzywanie dziennikarzy i i plucie na nich.

Stwierdzono, że izraelskie siły okupacyjne aresztowały 9 dziennikarzy, w tym Sameha Manasrę, Radia Karamę, Ahmeda Sobeiha, Nasreena Salema i Izzata Jamjooma, a następnie uwolniły ich.

Natomiast dziennikarze Ahmed Qatamesh i Musab  Qafish  są nadal przetrzymywani w areszcie.

Natomiast redaktor naczelna Bushra Al-Taweel, oraz dziennikarz Alaa Al-Rimawi zostali wezwani na komisariat policji.

W październiku 2021 roku odnotowano 8 przypadków przedłużenia aresztowania, odroczenia spraw sądowych, oraz odrzucenia apelacji.

Izraelski sąd o trzy miesiące przedłużył areszt dla dziennikarza Assema Al-Shannara.

Dziennikarz Ahmed Sobeih był bezprawnie przetrzymywany w areszcie, a następnie zwolniony.

Z kolei proces dziennikarza Musaba Qafishy został przełożony, a on sam jest przetrzymywany w areszcie.

Izraelskie sąd okupacyjny wydał nakaz aresztowania na 40 dni, dziennikarza Yazana Jaafara Abu Salaha.

Rozprawa przeciwko niemu jest odraczana po raz 16

!, Co jest skandalicznym przejawem łamania prawa międzynarodowego.

Komisja w raporcie odnotowała 3 przypadki aresztu domowego, a następnie deportacji na 15 dni dziennikarza Nasreena Salema. Został on wydalony z obszaru Bab al-Amoud Streets, w okupowanej Jerozolimie.

Wyrokiem izraelskiego sądu dziennikarz nie moze sie zbliżać do tego obszaru na odległość 150 metrów.

Izraelsku sąd usunął także palestyńskich dziennikarzy: Ahmeda Abu Sobeiha z Salah z obszaru al-Din, i Sultana Suleiman z obszaru Bab al-Amoud Streets.

Zakaz zbliżania się do tych obszarów obowiązuje ich do 20 grudnia 2021 roku.

Jednocześnie izraelski sąd skazał tych dziennikarzy na 4 dni aresztu domowego.

Komisja monitorowała także ponad 12 przypadków utrudniania pracy dziennikarzy na okupowanych terytoriach palestyńskich, ponieważ ci dziennikarze nagłaśniali izraelskie zbrodnie dokonywane na Palestyńczykach.

Komisja zwróciła uwagę, że izraelskie siły okupacyjne zaatakowały 3 domy dziennikarzy, niszcząc meble i wyposażenie domów.

Raport odnotowuję także 4 przypadki psychicznego nękania i torturowania dziennikarzy w izraelskich więzieniach okupacyjnych.

Dziennikarka Nisreen Salmi podczas przesłuchania przez izraelskich żołnierzy została znieważona rasistowskimi obelgami ze względu na jej kolor skóry.

Administracja więzienna uniemożliwiła także uwięzionemu dziennikarzowi Assemowi Al-Shannarowi spotkanie się z jego prawnikiem, a także odrzuciła petycję złożoną przez uwięzionego dziennikarza Muhammada Asidę, aby złagodzono jego administracyjne aresztowanie.

Izraelska policja zmusiła także dziennikarza Ahmeda Abu Sobeiha do zapłacenia grzywny w wysokości 750 szekli i podpisania kaucji w wysokości 3000 szekli przed jego zwolnieniem z aresztu.

14 listopada 2021 roku wieczorem, okupacyjny

Izraelski wywiad wojskowy wezwał uwolnioną dziennikarkę Bushrę Al-Taweel z Al-Bireh, na przesłuchanie, które odbyło się 15 listopada 2021 roku, w obozie Ofer, na zachód od Ramallah.

Nastąpiło to zaledwie 25 dni po uwolnieniu Al- Taweel al- Bushry po 11-miesięcznym areszcie administracyjnym w okupacyjnym więzieniu Damoun.

Bushra została zwolniona w ramach umowy wymiany więźniów Wafaa al-Ahrar w 2011 r.oku, a następnie została ponownie aresztowana w 2014 roku w ramach kampanii rozpoczętej przez Izraelskich okupantów przeciwko uwolnionym więźniom, którzy wyszli na wolność w ramach umowy Wafa al-Ahrar.

Uwolnieni więźniowie byli aresztowani aż pięć razy w trybie administracyjnym.

Na prośbę izraelskiego rządu administracja różnych portali społecznościowych zamknęła palestyńskie strony i witryny internetowe, a wiele kont dziennikarzy i organizacji medialnych zostało zablokowanych lub usuniętych.

Administratorzy międzynarodowych portali społecznościowych tłumaczyli kłamliwie, że palestyńscy dziennikarze naruszali regulamin tych portali.

Komitet Wsparcia Dziennikarzy monitorował 3 przypadki naruszenia praw dziennikarzy w zwalczania palestyńskich treści.

Mianowicie administracja kanału YouTube po raz drugi zamknęła oficjalne konto Palestyńskiej Narodowej Agencji Mediów, a Facebook ograniczył konto palestyńskiego dziennikarza i pisarza Rasem Obeidat na miesiąc.

Podobne ograniczenia spotkały Facebookowi konto palestyńskiego pisarza Mustafa Al-Sawaf.

PpP – Palestyna po Polsku

19-11-2021

Izrael naruszył prawa dziennikarzy 54 razy w październiku 2020 roku