Polski - Słowiańskiالأرشيف

Khirbet Ibziq – ِAl-Aghwar:

Syjonistyczna ,,izraelska” armia i żydowscy osadnicy przywracają pierwotnych właścicieli ziemi, tj. palestyńskich mieszkańców okupowanej Palestyny, do epoki kamienia:

Khirbet Ibziq – ِAl-Aghwar:

Teren ten był niszczony przez ,,izraelską” armię okupacyjną 59 razy i za każdym razem syjoniści burzyli wszystkie znajdujące się tam domy i obiekty. Robili to kilkadziesiąt razy z rzędu, aby wyniszczyć palestyńską ludność i wysiedlić ją z ich ziemi, aby żydowscy osadnicy mogli ją przejąć i na jej miejscu zakładać swoje kolonie osadnicze.

Przez ostatnie lata palestyńscy mieszkańcy Khirbet Abu Waq wraz z palestyńskimi aktywistami i działaczami z całego świata zastanawiali się, jak stawić czoła rozbiórce, jak zapewnić miejsca pobytu mieszkańcom, których domy zostali zburzeni i jak pomóc mieszkańcom Khirbet Abu Waq, aby ci pozostali w swoim mieście.

Według palestyńskich źródeł medialnych statystyki z Centrum Badań nad Gruntami w Okupowanej Palestynie wskazują, że w latach 2021 i 2022 ,,izraelskie” władze okupacyjne zburzyły 338 palestyńskich domów i obiektów w prowincji Tubas i północnej Dolinie Jordanu, na rzecz których miało skorzystać 2203 mieszkańców palestyńskich. Spośród tych obiektów, 59 domów znajdowało się w samym Khirbet Ibziq.

Ostatnio palestyńscy mieszkańcy wraz z działaczami na rzecz praw człowieka byli przekonani, że nie ma innego sposobu, aby tu pozostać i uniknąć ponownej rozbiórki domów przez ,,izraelskie” władze okupacyjne, jak tylko poprzez rekultywację dwudziestu jaskiń znajdujących się tam i zamieszkanie w nich. Proces ten jest jednak kosztowny finansowo i wymaga znacznego wsparcia.

Jest to lepsze niż odbudowanie domów, szkół i sklepów, ponieważ syjoniści mogą je ponownie zburzyć za kilka godzin.

Niedawno przeczytałem, że wczoraj i dziś kilkoma wytrwałymi wysiłkami działacze-wolontariusze kontynuowali prace nad rekultywacją jednej z jaskiń niedaleko Khirbet Ibziq, aby służyła jako siedziba rady wiejskiej, która została zburzona przez, ,buldożery  syjonistycznej ,,izraelskiej” armii okupacyjnej.

W ostatnich latach pod różnymi pretekstami ta miejscowość była burzona dziesiątki razy. Mieszkańcy wraz z wolontariuszami i aktywistami nie mogą się później doczekać renowacji i wykorzystania wszystkich jaskiń w Khirbet do użytku obywateli, którzy byli wyczerpani sukcesywną rozbiórką ich domów.

Gharib, jeden z palestyńskich wolontariuszy i działaczy w Khirbet Ibziq, wyjaśnił, że tym, co zachęciło ich jako aktywistów do rozpoczęcia wdrażania tego pomysłu i wprowadzenia go w życie, było istnienie wcześniejszych pozytywnych doświadczeń palestyńskich obywateli w “Masafer Yatta”, w prowincji Hebron, którzy pracowali nad wykorzystaniem jaskiń i mieszkają w nich, po wielokrotnych rozbiórkach ich domów przeprowadzanych przez syjonistycznych okupantów.

Wyobraź sobie jak Palestyńczyk poświęca swoje zdrowie i życie, aby utrzymać swoją ziemię i stawić czoła najpotężniejszej i najbardziej ohydnej faszystowskiej, rasistowskiej, kolonialnej, terrorystycznej i syjonistycznej okupacji na ziemi.

Tak żyje naród palestyński w swojej okupowanej Ojczyźnie i pod terrorem syjonistycznej ,,izraelskiej” armii okupacyjnej i bojówek osadników żydowskich.

@al-safsaf.com

Nidal Hamad

19-09-2023