Polski - Słowiańskiالأرشيف

Media rządowe w Gazie 70% ofiar izraelskiej agresji to kobiety i dzieci.

W mediach społecznościowych krążą informacje o wzroście liczby ofiar w dzisiejszych 9 masakrach popełnionych przez izraelską armię na ponad 600 ofiarach cywilnych.

Jeśli chodzi o rządowe biuro ds. mediów w Gazie, przedstawiło ono w oświadczeniu warunki humanitarne w Gazie w świetle utrzymującej się izraelskiej agresji w Strefie Gazy, wyliczając masakry dokonane przez okupantów przy wsparciu amerykańskim, dużą liczbę ofiar i rannych, oraz zaprzestanie pomocy humanitarnej wraz z zakończeniem rozejmu i ponownym atakiem.

Biuro rządowe wskazało, że izraelskie zbrodnie  dokonywane są przy pełnym wsparciu Stanów Zjednoczonych, przy użyciu samolotów, broni, rakiet i ciężkich bomb, których liczba wynosi około 100 tysięcy bomb i rakiet, w tym bomb o masie 2000 funtów.

W oświadczeniu dodano, że ponieważ izraelski rząd  odmówił odnowienia rozejmu humanitarnego, zginęło zabiła 200 ofiar (stan na dzisiejszy poranek), zwiększając liczbę ofiar na dzień dzisiejszy, w sobotę, do 15,207 w 1450 masakrach.

Spodziewamy się, że liczba ofiar podwoiła się i jest znacznie większa. Dziś izraelska armia dokonała ponad 9 masakr na ludności cywilnej i dzieciach, zabijając setki ofiar, zwłaszcza podczas straszliwej masakry w dzielnicy Shuja’iya (na wschód od Miasto Gaza).

W oświadczeniu wskazano, że podczas ataków 50 budynków mieszkalnych i domów zamieszkałych przez setki osób, w tym dużą liczbę dzieci i kobiet, zostało zniszczonych w haniebnej zbrodni, która zawstydza ludzkość, oraz że 70% ofiar w stanowiły dzieci i kobiety, w tym 280 pracowników służby zdrowia, 26 załóg obrony cywilnej i 76 dziennikarzy.

Liczba osób zaginionych wzrosła do ponad 7500. Ich los jest nadal nieznany. Wzrosła także liczba osób rannych do 40,650.

Ponadto, zgodnie z oświadczeniem, ma miejsce rzeczywista i pogłębiająca się katastrofa humanitarna, narzucona przez izraelską armię okupacyjną  poprzez zniszczenie 60% domów i lokali mieszkalnych w Strefie Gazy.

Zbiega się z to z nadejściem zimy i trudność w odbudowaniu  300 tysięcy mieszkań zniszczonych przez izraelskich okupantów.

Izraelska armia okupacyjna  zniszczyła  80% pojazdów ratowniczych. Brakuje paliwa do pozostałych maszyn, sprzętu obrony cywilnej i pierwszej pomocy.

Jak wynika z oświadczenia, rząd Izraela  jego sojusznicy próbują manipulować światową opinią publiczną w kwestii pomocy, tak aby pomoc, która napływała w czasach rozejmu humanitarnego i wcześniej, nie odpowiadała 1% potrzeb mieszkańców Strefy Gazy, co zwiastuje wystąpienie prawdziwej katastrofy zagrażającej bezpieczeństwu w Strefie Gazy.

W oświadczeniu rządu Gazy dodano w podsumowaniu: „W świetle celowej polityki głodu żądamy codziennego wjazdu 1000 ciężarówek z rzeczywistą pomocą i rzeczywistymi dostawami, oraz miliona litrów paliwa dziennie, abyśmy mogli może ocalić to, co można ocalić w wyniku ludobójczej wojny”.

W tym kontekście dyrektor UNRWA Thomas White mówił o rozprzestrzenianiu się zakażenia wirusem zapalenia wątroby typu C w wielu obszarach Strefy Gazy.

Wczoraj, w piątek, dyrektor Agencji Narodów Zjednoczonych ds. Pomocy i Pracy dla Uchodźców Palestyńskich (UNRWA) w Gazie poinformował, że w jednej ze szkół agencji ONZ w Strefie Gazy wybuchła epidemia „wirusowego zapalenia wątroby typu A”.

Sytuacja zdrowotna pogarsza się, ponieważ Światowa Organizacja Zdrowia zgłosiła 111 tysięcy przypadków ostrej infekcji dróg oddechowych i 36 tysięcy przypadków biegunki u dzieci poniżej piątego roku życia wśród uchodźców w Gazie.

Pod koniec ubiegłego miesiąca Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła „znaczny wzrost” zakażeń niektórymi chorobami zakaźnymi w Gazie, odnotowując w szczególności 45-krotny wzrost przypadków biegunki wśród dzieci, podczas gdy większość szpitali w Strefie Gazy przestała działać w wyniku wojny.

* Reportaż  Al-safsaf.com – Al-Mayadeen i inny portale medialny w Gazie.

2-12-2023

Nidal Hamad