Polski - Słowiańskiالأرشيف

Miłość po palestynsku – Tekst Nidal Hamad

Miłość po palestynsku
Manar Khalawi (z Betlejem) nalegała na poslubienie Osamy Al-Ashkara (z Tulkarm), gdy ten został skazany na 8 dożywoci i 50 lat, więzienia, z czego w celi spędził 18 lat. Umowa małżeńska zbiegła się z wydaniem książki przez Osamę Al-Ashkara.
Książka zatytułowana jest „Więzienie ma inny gust”.
To miłość po palestynsku. Miłość na zawsze nieustanne oddanie i czekanie na wolność pana młodego. Pewnego dnia marzenie się spełni, a więzień wyjdzie na wolność w ramach umowy wymiany więźniów albo w inny sposob.
Tutaj cytuję to, co zgłosiła palestyńska aktywistka Katya Nassar, o tym, co napisał były więzień Ahmed Al-Falit, który spędził 19 lat w celi.
,,W marcu 2011 roku byliśmy w więzieniu Nafha. Jeden z więźniów został skazany 4 razy na dożywocie, a jego narzeczona wyszła za niego za mąż.
Przyszedł zastępca dyrektora więzienia i powiedział mu: ,,Jesteś szalony i wszystko, co robisz, wykracza poza logikę. Jaki jest sens zawrzeć małżeństwo, skoro masz tu umrzeć ?!”
Na co więzień odpowiedział: ,,Niedługo wychodzę na wolność, ożenię się i prześlę zdjęcia moich dzieci”
Po 7 miesiącach doszło do porozumienia w sprawie wymiany więźniów między palestyńskim ruchem oporu w Gazie, a władzami izraelskimi, wyszedł z więzienia, poślubił swoją narzeczoną i mają obecnie 4 dzieci”
Nidal Hamad
17.11.2020