Polski - Słowiańskiالأرشيف

Nagroda brazylijskiego piłkarza pochodzenia palestyńskiego, Sokratesa

Nagroda brazylijskiego piłkarza pochodzenia palestyńskiego, Sokratesa – Nidal Hamad

Wiele lat temu napisałem artykuł o wybitnych międzynarodowych gwiazdach futbolu z Ameryki Łacińskiej, których korzenie sięgają Palestyny, w tym o nieżyjącym już brazylijskim gwiazdorze Sokratesie i jego bracie Raya, oraz o innych wybitnych piłkarzach z Argentyny i Chile, takich jak Batistuta i Sava, których rodziny wywodzą się z arabskiej Palestyny.

Rodzina Sokratesa wyemigrowała z palestyńskiej ​​Galilei do Brazylii na wiele lat przed Nakbą.

Przeczytałem to kilkadziesiąt lat temu w wywiadzie , którego udzielił Sokrates gazetej ” Falasteen Al-thawrah” oficjalna gazeta Organizacji Wyzwolenia Palestyny.

Na początku 20 wieku i w tamtej epoce palestyńska emigracja była powszechna z powodu biedy, kolonializmu i wojen. Dziesiątki tysięcy Palestyńczyków wyemigrowało do Ameryki w poszukiwaniu lepszego życia.

Okazuje się że w Chile jest miasto o nazwie „Palestino” tzn Palestyny ​​i zamieszkane przez dziesiątki tysięcy chilijskich Palestyńczyków, z których wielu z nich było i jest deputowanymi do parlamentu chilijskiego.

W tym mieście jest także klub piłkarski o nazwie „Palestino”, który gra w chilijskiej Premier League i w pucharach Ameryka Łacińskiej.

Kiedy Sokrates był dzieckiem, patrzył, jak jego ojciec pozbywa się książek, które kochał; Stało się to w 1964 roku, kiedy brazylijska armia dokonała prawicowego zamachu stanu, obaliła legalnego i lewicowego prezydenta Joao Goulard i wprowadziła brutalną dyktaturę.

Sokrates powiedział: „W wieku 10 lat widziałem, jak mój ojciec niszczył wiele książek z powodu prawicowego zamachu stanu. Pomyślałem, że to śmieszne, bo mój ojciec kochał książki. Wtedy poczułem, że coś jest nie tak. Ale później, na studiach wszystko zrozumiałam.”

Wojskowa prawicowa dyktatura nie tylko prześladowała dorosłych, ale także nastolatków i dzieci.

Wyobraźcie sobie ze w wieku ośmiu lat Socrates był zatrzymywany do kontroli przez brazylijską że żandarmerię wojskową!.

Później studiował medycynę i ukończył jako Wydział Lekarski, jako absolwent Faculdade de Medicina de Ribeirão Preto.

Był profesjonalnym i utalentowanym piłkarzem i wielką gwiazdą w piłki brazylijskiej, latynoamerykańskiej i światowej. Występował z ogromnymi sukcesami w lidze włoskiej i na Mistrzostwach Świata w piłce nożnej.

Był również znany jako felietonista wielu gazet i czasopism. Pisał o sporcie, polityce i ekonomii.

Brazylijskie programy telewizyjne chętnie zatrudniały go jako eksperta od piłki nożnej. Przed śmiercią pisał książkę science-fiction o Mistrzostwach Świata 2014 w Brazylii.

Młody sportowiec i rewolucyjny lekarz zasłynął wśród młodzieży brazylijskiej i latynoamerykańskiej, oraz wśród fanów piłki nożnej na całym świecie.

Założył stowarzyszenia kulturalne, polityczne i społeczne, w których działał przeciwko prawicowej wojskowej dyktaturze i domagał się wolnych wyborów Brazylii.

Był intelektualistą i rewolucjonistą. Podziwiał według siebie Fidela Castro, Che Guevarę i Johna Lennona..

Powodem przypomnienia historii Socratesa jest następująca wiadomość, którą dziś przeczytałem.

Otóż słynny piłkarski magazyn France Football, ogłosił utworzenie nowej nagrody podczas ceremonii wręczenia Złotej Piłki, która odbędzie się 17 października 2022 roku, w jeden z teatrów stolicy Francji –  Paryża.

21-09-2022 magazyn France Football ujawnił w oficjalnym oświadczeniu utworzenie nagrody noszącej imię zmarłej brazylijskiej legendy piłki nożnej – Socratesa, który, jak powiedziałem, był pochodzenia palestyńskiego, a jego przodkowie pochodzili z Galilei w Palestynie.

W oświadczeniu wskazano, że nowa nagroda będzie dedykowana piłkarzom uczestniczącym w projektach społecznych i charytatywnych.

Nazwa „Socrates” została nadana tej nagrodzie w uznaniu jego politycznej roli w przeciwstawianiu się dyktatorskim rządom w Brazylii.

Socrates zmarł w 2011 roku.

17 października 2022 nagrodę jego imienia wręczy brazylijski zawodnik palestyńskiego pochodzenia Ray, który jest młodszym bratem Socratesa i byłą gwiazdą francuskiego klubu piłkarskiego reprezentacje Brazylia i Paris Saint-Germain.

Nidal Hamad

22-09-2022