ONZ krytykuje Izrael za uwięzienie Ahed Tamimi

Izrael łamie Międzynarodową Konwencję Praw Dziecka, aresztując palestyńską nastolatkę za spoliczkowanie izraelskiego żołnierza – poinformowali we wtorek (13/02/2018) eksperci ONZ ds. praw człowieka.

Ahed Tamimi (17 l.) stanęła przed izraelskim sądem wojskowym 13 lutego b.r., w związku z incydentem spoliczkowania żołnierza izraelskiego.Eksperci ONZ wezwali do jej uwolnienia, stwierdzając, że wszelkie przesłuchania powinny być przeprowadzone w sposób zgodny z międzynarodowymi standardami prawnymi.

Międzynarodowa Konwencja Praw Dziecka, którą Izrael ratyfikował, jasno stwierdza, że dzieci mogą być pozbawione wolności w ostateczności i na możliwie krótki okres, wyjaśnia Michael Lynk, Specjalny Sprawozdawca ONZ ds. sytuacji praw człowieka na okupowanym terytorium palestyńskim po 1967 r.

„Żadne z okoliczności tej sprawy nie uzasadniają zastosowania aresztu przed rozpoczęciem procesu. Szczególnie, że Komitet ds. Praw Dziecka wyraził swoje obawy co do aresztowania przed procesem i tymczasowego uwięzienia”, powiedział Lynk.

Tamimi była przetrzymywana w areszcie od momentu zatrzymania w jej domu przez izraelskich żołnierzy w grudniu ubiegłego roku, gdy miała jeszcze 16 lat. Cztery dni wcześniej została sfilmowana podczas konfrontacji z żołnierzami izraelskimi na posesji należącej do jej rodziny w Nabi Saleh na Zachodnim Brzegu.

1 stycznia Tamimi została postawiona w stan oskarżenia na podstawie kilku zarzutów w oparciu o izraelskie prawo wojskowe, częściowo wynikające z incydentu grudniowego, częściowo odwołujące się do wcześniejszych sytuacji, począwszy od kwietnia ubiegłego roku. Sąd zarządził, że Tamimi ma pozostać w areszcie aż do końca procesu, lub do czasu zrewidowania postanowienia zaplanowanego na początek marca.

„Tamimi została aresztowana w środku nocy przez uzbrojonych żołnierzy i była przesłuchiwana przez oficerów izraelskich służb bezpieczeństwa bez obecności prawnika czy rodziców. Stanowi to pogwałcenie prawa gwarantującego dostęp do doradcy podczas przesłuchania”, powiedział Jose Guevara, szef Grupy Roboczej ds. Arbitralnych Zatrzymań.

Eksperci ONZ uznali także, że „miejsce przetrzymywania – więzienie Hasharon w Izraelu – stanowi pogwałcenie IV Konwencji Genewskiej, która stwierdza, że deportacja osoby chronionej z terytorium okupowanego na terytorium okupowanej władzy, czy do innego kraju, jest zabroniona, niezależnie od powodu”.

„Statystyki pokazują, że Izrael przetrzymuje w areszcie i osądza w sądach wojskowych między 500 a 700 palestyńskich dzieci rocznie,” informuje Lynk. „Otrzymujemy raporty, gdzie mowa o złym traktowaniu dzieci podczas zatrzymania i aresztu, poddawaniu ich zarówno psychicznym jak i fizycznym nadużyciom, pozbawianie ich dostępu do prawnika i rodziny podczas przesłuchań, sądzeniu w systemie sądów wojskowych, które budzą obawy o niezawisłość i bezstronność, a także martwi wysoki poziom wyroków skazujących w tych sądach”, stwierdził.

Eksperci wzywają po raz kolejny władze izraelskie, aby respektowały i zapewniły podstawowe prawa do sprawiedliwego procesu, szczególnie w kontekście dzieci i podkreślili raz jeszcze wezwanie do wypuszczenia Tamimi z aresztu zgodnie z tymi gwarancjami prawnymi.

Źródło: http://www.palestinechronicle.com/un-slams-israel-violating-palestinian-teens-rights/

 
http://palestyna24.pl/onz-krytykuje-izrael-za-uwiezienie-ahed-tamimi/

 

 

 

 

 ahed tamimi safaah