Rozmowa z Jolanta Szczypińska – Nidal Hamad

– Rozmowa z Jolanta Szczypińska posłanka na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej IV, V i VI kadencji.

– Bardzo chciałabym pojechać i zobaczyć Strefę Gazy, bo to pomogłoby mi w dalszej działalności..

– Wspólnie z Omarem Farisem wystosowaliśmy równie oświadczenie w tej sprawie i to był początek naszej współpracy polsko-palestyńskiej

– Nie tylko w Polsce są media proizraelskie.

To dotyczy całego zachodniego świata

Pani Jola odpowiadała na pytania  z otwartym sercem.

 11-09-2009

1.Problemy Palestyny były mi znane już wcześniej, starałam się poznać historie tego Narodu, znałam tez kilku Palestyńczyków zamieszkałych w Polsce, ale tak naprawdę postanowiłam dociec prawdy o dramacie Palestyńczyków w momencie tragedii, jaka spotkała ten bohaterski Naród podczas wojny wywołanej przez Izrael w Strefie Gazy i holocaustu, który tam miał miejsce na ludności cywilnej.

Ze zdumieniem obserwowałam brak reakcji możnych tego świata na ogromna tragedie i próbę eksterminacji ludności palestyńskiej.

To wzbudziło we mnie ogromny sprzeciw i protest..

 

Nie chciałam być w roli tylko bezradnego obserwatora.. Przeżywałam cierpienia Palestyńczyków ich walkę o Wolną Palestynę przez cały okres okrutnej wojny, bombardowań..

2. Nie tylko w Polsce są media proizraelskie. To dotyczy całego zachodniego świata..

Z przykrością stwierdzam jednak, że w Polsce ten problem nie jest marginalny. A każda krytyka pod adresem polityki rządu Izraela spotyka się z atakiem i posadzeniem o antysemityzm. Sama tego doświadczyłam. Tyle, że się tym nie przejmuje..

Wpływy gospodarcze Izraela mają niewątpliwie znaczenie nie tylko w Europie, ale przecież również w krajach arabskich, w których wydawałoby się, że powinna panować solidarność z Palestyna a tak nie jest.

Ludziom w Europie trudno zrozumieć, brak wsparcia bogatych krajów arabskich, dla swoich ‘braci” w Palestynie. A polityka informacyjna w mediach wprowadza chaos i przekłamania.

 3.

Gdy tylko wybuchła wojna w Strefie i rozpoczęła się mordowanie bezbronnej ludności cywilnej na oczach milczącego świata musiałam cos zrobić..

Byłam bezradna jak wielu ludzi dobrej woli wobec tej zbrodni, ale jako posłanka mogłam o tym mówić i świadczyć.

Napisałam najpierw sama oświadczenie do Ministra Spraw Zagranicznych w Polsce a także do rządu Polskiego o podjęcie działań, które zakończyłyby te wojnę, apelowałam do organizacji humanitarnych o jak najszybsza pomoc dla Strefy.

Wspólnie z Omarem Farisem wystosowaliśmy równie oświadczenie w tej sprawie i to był początek naszej współpracy polsko-palestyńskiej. Wówczas tez zapragnęłam, aby dzieci ze Strefy, tak bardzo umęczone chciana chwile wyrwać z tego piekła, aby mogły być poddane leczeniu. To była moja inicjatywa, która wspólnie z Omarem Farisem podjęliśmy.

Natychmiast spotkałam się z szefem Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który bardzo nas wspierał i zlecił przygotowania do tego projektu. Prezydent zaoferował pomoc wiec rozpoczęliśmy działanie..

Taka inicjatywa była kolejna inicjatywa Prezydenta, latem po działaniach wojennych w Gruzji również zaproszono dzieci z tamtego obszaru.

Pragnę tutaj podziękować Omarowi Farisowi, który mnie wspierał i wspiera.. Bez niego byłoby to po prostu albo niemożliwe albo bardzo trudne.

 .

Trochę się martwiliśmy czy wystarczy środków na przyjazd dzieci. Ale rozpoczęliśmy zbiórkę, otworzyliśmy konto w Caritasie, Kancelaria Prezydenta również wystosowała wiele próśb o wsparcie do różnych instytucji..

Wielka pomoc otrzymaliśmy od społeczności Palestyńczyków zamieszkałych w Polsce. Od finansowej po pomoc lekarska, psychologiczna dla dzieci. Dzięki Wam Palestyńczykom udało się sprowadzić dzieci do Polski i jestem przekonana, że nie będzie im niczego brakować..

Program jest bogaty, dzieci musza odpocząć, są w pięknym ośrodku pod świetna opieką lekarzy Palestyńczyków:). Psychologów i troskliwa wszystkich nas..

Będą mogły poznać polskie dzieci, bawić się z nimi, integrować a także zaplanowane są liczne wycieczki i zwiedzanie.

Chcemy pokazać dzieciom Polskę jej piękno i życzliwych ludzi, którzy jestem pewna je pokochali. Ja już przy pierwszym spotkaniu swoje serce oddalam tym dzieciom..

Oczywiście środki finansowe są jeszcze potrzebne, bo chcemy, aby dzieci powróciły z wyprawkami..

 5. Grupa parlamentarna polsko -palestyńska powstała w momencie działań wojennych w Strefie i była znakiem sprzeciwu i protestu wobec okrucieństw, których dopuściły się wojska izraelskie na ludności cywilnej. Do tej pory nie funkcjonowała w sejmie, była kiedyś jedynie arabska.

Postanowiłam ja powołacie zaprosiłam do niej swoich kolegów i koleżanki głownie z PiSu, ale nie tylko..

Zostałam wybrana jej przewodnicząca, co jest dla mnie zaszczytem i honorem, ale tez zobowiązaniem.

Pierwszym zadaniem była organizacja przyjazdu dzieci, ale są inne cele chcemy zmienić stereotyp Palestyńczyka tzw terrorysty, który próbują miedzy innymi media i środowiska proizraelskie narzucić opinii publicznej.! Chcemy pokazać kulturę i historie Palestyny, jej problemy, dramat walkę o wolność.

Wiele przecież nas łączy Polaków i Palestyńczyków.

Przecież armia polska generała Andersa właśnie w Palestynie znalazła schronienie dla dzieci polskich, sierot i ofiar obozów.!

Polska walczyła o swoja wolność tak długo. Rozumiemy wiec i są nam bliskie dążenia do Wolnej Palestyny. Wkrótce rozpoczynamy przygotowania do wielkiej wystawy o Palestynie, konferencji w Sejmie.

Jako grupa spotkaliśmy się ze społecznością Palestyńczyków zamieszkałych w Polsce obywateli polskich. To wspaniali ludzie, zaprzyjaźniliśmy się i utrzymujemy kontakt..

Odbyliśmy spotkania oficjalne z ambasadorem Palestyny w Polsce i MSZ.

Zapewnia, że grupa będzie aktywnie działała.

Bardzo chciałabym pojechać i zobaczyć Strefę Gazy, bo to pomogłoby mi w dalszej działalności, pomysłów mam sporo.

6.

Palestyńczykom zamieszkałym w Polsce chciałabym podziękować za dotychczasowa pomoc.!

Pragnę zapewnić, że mają w Polsce wielu przyjaciół, osób życzliwych i rozumiejących ich dążenie do powstania Wolnej Palestyny, że mogą na mnie i na innych liczyć w chwilach dobrych i złych.

Chciałabym, aby nadal było solidarni, bo w solidarności jest moc i siła, która wszystko pokona…

Ale to jest tom również przesłanie aktualne dla wszystkich Palestyńczyków, niezależnie gdzie mieszkają.

Naszym obowiązkiem wspólnym jest budować pokój i dialog, ale na prawdzie i te prawdę pokazywać. Nawet gdyby trzeba by było zapłacić jakaś cenę. Ale za prawdę warto zapłacić najwyższą cenę!

Że oczywiście przyjazd dzieci do Polski to kropla w morzu, ale mam wielka nadzieje, że przykład z Polski zmobilizuje inne państwa do podobnych inicjatyw i zawstydzi te kraje, które do tej pory nie potrafiły zorganizować nawet tak śladowej pomocy!

Zawstydzi również kraje arabskie, bogate kraje arabskie!

Polska jest jedynym państwem, które to uczyniły! Ale mam nadzieje, że za jej przykładem pójdą inni!

https://www.safsaf.org/06-09/hiwar-wywiad/jola-szczypinska.htm