Polski - Słowiańskiالأرشيف

Streszczenie książki Obrazy Palestyny ​​1898-1946

Streszczenie książki Obrazy Palestyny ​​1898-1946 wydanej przez Palestyńską Fundację Karama w Stanach Zjednoczonych.

Raport Nidala Hamada i strona internetowa al-Safsaf.com

Osobiście marzyłem o wydaniu tej książki w języku norweskim i polskim, ale słaba jakość zdjęć, które posiadałem oraz koszty druku i wydania przekreśliły moje marzenie.

Zadowoliłem się zorganizowaniem kilku wystaw w niektórych polskich miastach, za pośrednictwem których pokazywałem obrazy polskiej publiczności, z których część była zdumiona dobrobytem i postępem, w jakim znajdowała się wówczas Palestyna. Inni byli oburzeni bezczelnością i nikczemnością syjonistycznego żydowskiego kłamstwa, że ​​Palestyna była Ojczyzną bez narodu i stała się Ojczyzną dla narodu bez ziemi, czyli dla Żydów. Byli także oburzeni  innym kłamstwem, że Palestyna była jałową ziemią i pustynią, a syjoniści zamienili ją w zielony raj. Zdjęcia dowodzą, że Palestyna była rajem, który został zniszczony przez syjonistycznych Żydów, ukradli Palestynę i zamienili w piekło życie Palestyńczyków.

Dzięki temu pięknemu wydaniu mój przyjaciel Youssef Abu Deyah i jego koledzy z Palestyńsko-Amerykańskiej Fundacji Karama osiągnęli to, o czym ja również marzyłem.

Przy okazji dziękuję im za udostępnienie mi książki, którą przeglądałem strona pis stronie, obrazek po obrazku.

Celem Karamy było dotarcie z przesłaniem do całego świata, a w szczególności do amerykańskiej opinii publicznej.

Teraz ta książka znajduję drogę do serc ludzi na każdym kontynencie.

Fotografie wykorzystane w tej książce pochodzą z kolekcji ponad 23 tysięcy fotografii zrobionych przez American Colonial Collection, przechowywanych przez amerykańską chrześcijańską rodzinę Mattsons i ostatecznie przekazanych Bibliotece Kongresu Stanów Zjednoczonych. Ta grupa zdjęć przybyła do Palestyny ​​u schyłku Imperium Osmańskiego i początków Mandatu Brytyjskiego i pozostała tam do połowy XX wieku.

Osoby odpowiedzialne za druk tej książki mówią, że nie wiedzą, kto dokonał opisu zdjęć w Bibliotece Kongresu Stanów Zjednoczonych, ale większość z nich to rasistowskie komentarze opisujące Palestynę  z syjonistycznej perspektywy ignorujące  prawdę.

Grupa Karamy wybrała około 300 zdjęć. W związku z tym przyjaciel i wielki aktywista palestyńsko-amerykański, Youssef Abu Deyah, który jest jednym z kuratorów książki i Fundacji Karama, powiedział mi:

„Pracowaliśmy przez ponad 3 lata. Poświęciliśmy setki godzin, aby odnowić zdjęcia, które wybraliśmy, aby te nadawały się do publikacji.

Następnie dodaliśmy komentarze  zgodnie z tym, co sądzimy jako arabscy mieszkańcy Palestyny i zgodnie z tym, co mówi historia i geografia naszego kraju.

Ta ogromna księga jest podzielona na kilka części:

1. Przyroda, geografia, topografia i architektura.

2. Życie i handel w mieście

życie i na wsi.

3. Kultura, edukacja i opieka zdrowotna

4. Brytyjski kolonializm i opór palestyńskiego społeczeństwa.

5. Palestyńskie media.

6. Zdjęcia ogólne

Stephanie Jennings była amerykańską aktywistką o gorącym palestyńskim sercu, i współzałożycielką Grupy Karama. Niestety zmarła w końcowym okresie przygotowań gdy książka była gotowa do druku.

Dlatego Grupa Karama postanowiła zadedykować jej tę książkę, ponieważ Stephanie kochała Palestynę. Jej buntowniczy duch przeleci nad palestyńską ziemią od Ras al-Naqoura w północnej Palestynie do Umm al-Rashrash w południowej Palestynie.

Dla zainteresowanych: książkę można zamówić i otrzymać za pośrednictwem tej strony internetowej:

http://www.palestinephotoproject.smugmug.com

Nidal Hamad

28-02-2023