Sytuacja na Zachodnim Brzegu – Nidal Hamad

Netanjahu gotowy jest wywołać wojnę w całym regionie, aby utrzymać władzę.

Po oskarżeniu go i jego żony o korupcję, po rozpadzie jego gabinetu, po końcu sojuszu z Liermanem- będącym jeszcze większym mordercą i syjonistą, Netanjahu chce  zablokować drogę izraelskiej opozycji, która planuje zasiąść w rządzie.

Niepowodzenie izraelskiej operacji wywiadów, w Gazie i osiągnięcie przez palestyński ruch oporu symbolicznego zwycięstwa nad rządem Netanjahu spowodowało rezygnację Liebermana, ze stanowiska. Od tej pory Netanjahu pełni funkcję Ministra w 5ciu ministerstwach..

Po odejściu Libermana Netanjahu szuka Łodzi ratunkowej dla siebie, uciekając od odpowiedzialności za skandale finansowe i oskarżeń o korupcję próbuje stworzyć niebezpieczną sytuację i konflikt militarny z Libańczynami i z Palestyńczykami.

Ostatnio wymyślił temat tuneli Hezbollahu na północnej granicy między okupowaną Palestyną a Libanem. Temat tunelów Hezbollah nie udał się, Netanjahu zmienił kierunek akcji na Ramallah.

Po tym jak palestyńscy bojownicy zdołali przeniknąć osadę Ofera niedaleko Ramallah, zranili 12 żołnierzy izraelskich i osadnika, Netanjahu nakazał swojej armii zaatakować kilka palestyńskich miast i miasteczek w pobliżu Ramallah.

Izraelskie wojsko zabiło 3 Palestyńczyków wśród nich dwóch, którzy zaatakowali okupantów, zraniło i aresztowało dziesiątki Palestyńczyków.

Dowództwo i ministerstwa Autonomii Palestyńskiej, które koordynuje bezpieczeństwo z rządem Netanjahu również zostały zaatakowane, najechane.

Ta operacja izraelska stanowi pogwałcenie porozumień pokojowych podpisanych między Autonomią Palestyńską a okupacją syjonistyczną. Stanowi również pogwałcenie prawa międzynarodowego.

Można zauważyć, że aktualna sytuacja na Zachodnim Brzegu jest bardzo podobna do tej sprzed pierwszej Intifady w 1987 roku. A drugiej Intifady w 2000 roku.

Palestyńczycy po 25-ch latach od porozumień z Oslo stracili nadzieję na pokój z okupacją izraelską.

Warunki życia codziennego jak również bezpieczeństwo, sytuacja polityczna, gospodarcza jest nawet gorsza niż przed 1994 rokiem.

Palestyńczycy nadal żyją pod ogromną presją, są zabijani poddawani aresztowaniom, upokorzenia i poniżani. Osadnicy zabierają Palestyńczykom ziemię i budują osiedla za przyzwoleniem rządu Netanjahu i pod kontrolą izraelskiej armii.

Osadnicy codziennie poruszają się z bronią w ręku, strzelają do Palestyńczyków, ale nikt nie pociąga ich do odpowiedzialności ani nie blokuje ich ataków na palestyńskie minie i życie!

Na koniec dodam, że taka sytuacja jest nie do zaakceptowania przez Naród Palestyński a jedyną drogą do wyzwolenia kraju jest walka i tylko walka z okupacją izraelską.

 

Nidal Hamad 13-12-2018r.