W kawiarnie “Wympi” 38 lat temu – Nidal Hamad

Khaled Elwan

Zapamiętajcie to imię i tę datę.

Nie zapomnijcie.

Khaled Elwan był bohaterem, dzielnym bojownikom i męczennikiem.

Atak w kawiarnie “Wympi” można uznać, jako pierwsze odwet za masakrę w palestyńskich obozach Sabra i Shatila (16-17 i 18 września 1982 roku), oraz za okupacje Zachodniego Bejrutu 15 września 1982 roku.

Po zabójstwie libańskiego faszystowskiego prezydenta i polityka Bashira Gemayela, izraelscy najeźdźcy zaatakowali Zachodni Bejrut, a faszystowskie bojówki libańskie Falangi współpracujące z Izraelem, dokonały straszliwej masakry w palestyńskich obozach Sabra i Shatila w Bejrucie.

Izraelscy żołnierze myśleli, że mogą wędrować bezkarnie ulicami Bejrutu. Przez trzy miesiące palestyńscy bojownicy bronili Bejrutu, mimo blokady i nieustannego izraelskiego bombardowania z lądu, morza i powietrza.

Po masakrze w obozach Sabra i Shatila izraelscy żołnierze myśleli, że są bezpieczni na ulicy Hamra w Zachodnim Bejrucie, taj jak było w strefie wpływów faszystowskiej rodziny Al-Jamail, sojusznika Izraela we wschodnim Bejrucie.

Ale odwet na Izraelczykach przyszedł ze strony bojowników libańskich z Syryjskiej Społecznej Partii Narodowej pod dowództwem bohatera i późniejszego męczennika Khaleda Elwana, który został zamordowany 5 września 1984 roku w zasadzce izraelskich agentów na Górze Liban.

 24 września 1982 roku, kapitan izraelskiej armii w towarzystwie trzech żołnierzy siedział w słynnej kawiarni “Wimpy”, w sercu słynnej ulicy Hamra, popijając piwo, gdy zobaczył ich Khaled Elwan.

Kawiarnia “Wimpy” była obok biura Syryjskiej Społecznej Partii Narodowej. (SSNP).

Khaled Elwan dobrze zbadał to miejsce, po czym wrócił razem ze swoimi towarzyszami i zabił oraz zranił z pistoletem w ciągu kilku minut izraelskiego oficera i żołnierzy.

Atak z Wimpy był pierwszą zemstą za masakrę w obozach Shabra i Shatila. Był to również pierwszą odpowiedź Libańskiego Frontu Narodowego Oporu (Jamoul) na izraelską inwazję w Zachodnim Bejrucie.

W następstwie tego śmiałego ataku izraelska armia szybko wycofała swoje siły z Zachodniego Bejrutu. Najeźdźcy opuścili Bejrut upokorzeni i pokonani.

*Tekst napisany w rocznicę ataku, w dowód chwały bohaterskiego męczennika Khaleda Elwana i jego towarzyszy.

Nidal Hamad – 24.09.2020 roku