HomeSweetHome – Dzień uchodźcy 20-06-2018

 Każdego roku 20 czerwca obchodzony jest Światowy Dzień Uchodźcy, by upamiętnić siłę, odwagę i wytrwałość milionów ludzi zmuszonych do ucieczki przed zagrożeniem życia.

Rozwiązanie globalnego kryzysu związanego z sytuacją uchodźców rozpoczyna się od każdego z nas. Od prostego, osobistego zobowiązania do pomocy – poprzez prostą deklarację: „Witamy uchodźców”

Wpływowe media i politycy manipulują rzeczywistością dehumanizując uchodźców, przedstawiając ich jako „nielegalnych” albo anonimowych „najeźdźców”, którzy są „zagrożeniem dla bezpieczeństwa”, a ludzie tak naprawdę niewiele wiedzą o największym kryzysie migracyjnym naszych czasów.

20 czerwca załoga Pop’n’Art umili Wam czas drinkami i dźwiękami Jam Session, a my porozmawiajmy o uchodźcach.

/// Zapraszamy Was do dyskusji poświęconej migracjom i uchodźtwie w stylu World Cafe. Wcześniej pokażemy Wam nominowany do Oscara film “Ostatni w Aleppo” w reżyserii Ferasa Fayyada.

Pięć lat od rozpoczęcia wojny w Syrii mieszkańcy opustoszałego i zniszczonego Aleppo, kiedyś największego syryjskiego miasta, przygotowują się na oblężenie. W środku nocy ciężarówka Białych Hełmów ze znakiem Czerwonego Krzyża mknie po ulicach Aleppo, a oni zastanawiają się, czy tym razem uda im się uniknąć śmierci. Podążają za śladem bomby chemicznej użytej podczas ostatniego ataku. Tak właśnie wygląda życie w Aleppo – miejscu, gdzie śmierć i zagłada okazują się wszechobecne, a wojna stała się już normą. Zniszczone i zrujnowane miasto skrywa w sobie biografie tysiąca zaginionych istnień ludzkich, a Białe Hełmy to jedyna nadzieja, jaką mogą mieć ci, którym do tej pory udało się przeżyć.

https://amnesty.org.pl/ostatni-w-aleppo-film-o-syryjskich-bialych-helmach/

/// ZWIASTUN: https://youtu.be/Q9O6DmE-BNU

/// Prelegentów dyskusji World Cafe zaprezentujemy Wam w najbliższym czasie.