Palestyńska kufija
Palestyńska kufija – symbol walki i oporu narodu palestyńskiego od około100 lat.

Podczas zbrojnego powstania palestyńskiego przeciwko brytyjskiemu kolonializmowi i kolonialnej ekspansji syjonistycznych żydowskich osadników w okupowanej Palestynie pod mandatem brytyjskim, które wybuchło w 1936 roku, powstańcy nosili kufije, aby uniemożliwić brytyjskim okupantom ich identyfikację. Kierownictwo ruchu oporu wezwało wszystkich Palestyńczyków do noszenia kufij, i rzeczywiście tak się stało.
Kufija stała się symbolem międzynarodowej walki wraz z wielką palestyńską bojowniczką Leilą Khaled w 1969 roku.
Kufija przemieniła się w globalny symbol sprzeciwu, walki, wytrwałości, oporu, oraz solidarności między narodami i ruchami wyzwoleńczymi na całym świecie.
Najbardziej znana, czarno-biała wersja kufiji zdobyła światową popularność dzięki zdjęciom palestyńskich bojowników, a następnie za sprawą zmarłego Jasera Arafata, który po raz pierwszy wystąpił z nią podczas swojego przemówienia w ONZ w 1974 roku.
Noszenie kufiji stało się jego znakiem rozpoznawczym aż do chwili jego zamordowania i ukrycia ciała w okupowanym Ramallah.
Od końca lat 60-ych XX . i początku lat 70-ych XX ., wraz z pojawieniem się palestyńskich ruchow oporu, zwłaszcza lewicowych i panarabskich, kufija stała się znana na całym świecie dzięki palestyńskim bojownikom, a szczególnie dzięki legendzie Leili Khaled i jej towarzyszom i towarzyszkom.
Leila Khaled stała się palestyńską i międzynarodową ikoną, nierozerwalnie związaną z czarno-białą kufiją, która pozostaje symbolem do dziś.
Nidal Hamad

Źródło: www.al-safsaf.com
1 czerwca 2025





