Śmierć palestyńskiej pisarki Laili al-Atrash – tekst: Nidal Hamad

Trzy dni temu Palestyna pożegnała znaną pisarkę i postać medialną, Lailę al-Atrash.

Laila al-Atrash zmarła 17 października 2021 roku.

Laila al-Atrash urodziła się na błogosławionej ziemi Palestyny ​​w roku Nakba, czyli w 1948.

Od urodzenia mieszkała, jako uchodźczyni w Jordanii i Libanie.

Poświęciła swój czas, pracę, literaturę, publicystykę, działalność i programy medialne na obronę kobiet, praw człowieka i wolności. Była zdecydowaną obrończynią narodowych i społecznych praw Palestyńczyków. Zdecydowanie sprzeciwiała się ekstremizmowi i przemocy, deklarując poparcie dla szerzenia wartości takich jak tolerancja i współistnienie.

Jej przygoda z pisarstwem rozpoczęła się we wczesnej młodości i trwała aż do jej śmierci, która nastąpiła kilka dni temu. Leila al-Atrash pozostawiła po sobie kilka zbiorów opowiadań, cztery sztuki teatralne i osiem powieści prozatorskich, które w 2016 roku znalazły się na liście Arabskiej Nagrody Bookera.

Laila al- Atrash opublikowała także osobisty pamiętnik pod tytułem „Kobiety na rozdrożu” (2009 rok). Laila al-Atrash była laureatką kilku arabskich nagród. Niektóre z jej powieści i opowiadań zostały przetłumaczone na jezyki: angielski, francuski, włoski, koreański, niemiecki, hebrajski, chiński i turecki.

Niektóre z jej powieści prozatorskich są wykładane na jordańskich, arabskich, francuskich i amerykańskich uniwersytetach.

Osobiście poznałem Laila al-Atrash w 2005 roku. Nasze spotkanie odbyło się w Oslo. Laila przebywała z wizytą w Norwegii w ramach delegacji Związku Pisarzy Palestyńskich.

Wśród członków delegacji byli inni pisarze i pisarki, których większość znałem.

Pogoda tego dnia w Oslo była zmienna.  Laila al-Atrash wręczyła mi w prezencie swoją piękną powieść „Przystań iluzji”, wydaną przez Ugarit w okupowanej Palestynie, oraz przez prestiżowy Dar Al-Adab w Bejrucie, w 2005 roku. Od tego czasu nie spotkałem już Laili Al-Atrash, a przedwczoraj dowiedziałem się z mediów o jej śmierci.

Żegnaj Laila al-Atrash.

Śmierć palestyńskiej pisarki Laili al-Atrash

Nidal Hamad

20-10-2021