Śmierć palestyńskiej poetki May Al-Sayegh 1941 – 2023

Była obrończynią kobiet w okupowanej Palestynie i w świecie arabskim.

Dziś, w niedzielę, 5 lutego 2023 roku, w wieku 82 lat w stolicy Jordanii, Ammanie, zmarła palestyńska poetka May Al-Sayegh.

Palestyński Ruch Narodowy i Kulturalny opłakiwał zmarłą May Al-Sayegh, mówiąc: „May Al-Sayegh jest szczerym i honorowym przykładem walki i ofiarności palestyńskich kobiet na różnych poziomach”.

Poetka May Al-Sayegh urodziła się w Strefie Gazy, w 1941 roku. Ukończyła studia licencjackie na uniwersytecie w Kairze i była znana ze swojego zainteresowania kwestiami politycznymi, społecznymi i kulturalnymi, a w szczególności z obroną spraw kobiet.

Uczestniczyła w tworzeniu Ogólnego Związku Kobiet Palestyńskich i była sekretarzem generalnym związku do 1985 roku.

May Al-Sayegh była członkiem Rady Rewolucyjnej ruchu „Al-Fatah”, oraz członkiem Rady Centralnej Organizacji Wyzwolenia Palestyny.

Poetka May Al-Sayegh była znana jako jeden z filarów walki palestyńskiej i przewodziła wysiłkom kobiet wspierających niezłomną walkę narodu palestyńskiego i libańskiego podczas ,,izraelskiego ” oblężenia Bejrutu w 1982 roku.

May Al-Sayegh brała udział w redagowaniu magazynu „Falasteen Al-Thawra” w latach 1971-1975.

May Al-Sayegh była od 1975 roku członkiem Stałego Biura Międzynarodowego Związku Kobiet Demokratycznych, oraz Związku Pisarzy i Dziennikarzy Palestyńskich.

Reprezentowała palestyńskie kobiety na wielu arabskich i międzynarodowych konferencjach i seminariach.
May Al-Sayegh pisała wiersze i artykuły od wczesnej młodości i publikowała je w różnych arabskich gazetach i czasopismach.

May Al-Sayegh opublikowała wiele książek, opracowań i zbiorów poezji.

al-safsaf.com
Nidal Hamad
5-02-2023
Wolna Palestyna