Starsi – tekst Nidal Hamad

Starsi ludzie zdają sobie sprawę, że nie są już podstawą domu, ani rodziny. Wiedzą, że stracili wiele ze swoich wpływów i energii. Wiedzą, że tak toczy życie i to jest ich los.

Dzieci i wnuki, dajcie im nadzieję i nie zostawiajcie ich samych, nie pozwolicie im odczuwać izolacji w ich ostatnich latach i dniach życia. Starsze osoby nie lubią samotności, izolacji, braku uczuć i strachu. Kiedyś przyjdzie czas, że znajdziecie się w tym samym stanie i tej samej sytuacji.

Czytałem publikację jednego człowieka na Facebooku, który napisał, że “starsi ludzie mogą leżeć i nie spać, mogą jeść i nie wymiotować, mogą się śmiać i nie radować. Ten człowiek dodał emotikon łzy w swoim poście”

Przez moje doświadczenia z moim ojcem, który już zmarł, wiem, że słowa tego człowieka z Facebooka są szczere.

Mój ojciec nie lubił, gdy mówiłem mu dobranoc, mimo, że było już po północy. Nie chciał zostać samemu w małym pokoju. To był pokój, w którym się urodziłem i dorastałem. Ojciec być może bał się ciemności. Chciał nadal porozmawiać z każdą osobą z rodziny: z mamą, ze mną, lub z wnukami. Ale wszyscy już spali w tych godzinach,.

Mój ojciec chciał również, aby światło paliło się całą noc.

Mój ojciec zmarł prawie trzy lata temu. Do ostatnich chwil był otoczony pełną opieką przez rodzinę, a zwłaszcza moją matki, pomimo wszystkich jej chorób cierpienia i jej starego wieku.

Moja matka była gotowa pomagać mojemu ojcu dzień i w nocy. Mój ojciec odmawiał jedzenia, i jadł tylko z ręki mojej matki.

Starsi ludzie są często jak małe dzieci i potrzebują dużo więcej, niż tylko, lekarstwa, jedzenie i picie. Potrzebują życzliwości, czułości, i zrozumienia i rozmowy, uczucia, ciepłego słowa i czułości. Nie opuszczajcie ludzi starych i okazujcie im szacunek.

W nadchodzących latach, jeśli nie umrzemy wcześniej, to szybko, znajdziemy się w podobnym stanie jak oni. Wtedy będziemy mieli nadzieję, że ktoś się nami zaopiekuje.

Wtedy będziemy także pragnąć mieć szybkiej śmierci, jeśli nie znajdziemy nikogo, kto nam pomoże.

Niepełnosprawność, choroba, i starość są jednym z największych wrogów człowieka.

O Boże!

Bądź Miłosierny dla mojego ojca i mojej matki, dla mojego dziadka i dla mojej babci. Oni byli moim światłem, odkąd się urodziłem, i byli zawsze ze mną kiedyś już stałem się mężczyzną i ojcem.

Ja pomagałem im i pomagam nadal, ponieważ jest to moralny, ludzki i nawet religijny obowiązek. Po prostu ja zwracam im swój dług. I znam ludzi, którzy poświęcają swoje życie dla ich rodziców, dziadków i babci.

Nidal Hamad – 17-07-2021

Starsi – tekst Nidal Hamad

Pomiędzy rodziców