Polski - Słowiańskiالأرشيف

Wystawa z obozów dla uchodźców i uchodźczyń palestyńskich

Publiczne · Organizatorzy: Spółdzielnia Praktyk Wywrotowych i Zwrotnica – Dom Inicjatyw Społecznych

4 cze o 18:00 – 8 cze o 18:00

Serdecznie zapraszamy na palestyńsko-polską wystawę zdjęć oraz ilustracji poświęconych obozom palestyńskim dla uchodźców i uchodźczyń w Libanie!

25 maja w krakowskiej „Zwrotnicy” odbył się wernisaż wystawy zdjęć autorstwa palestyńskiego pisarza i dziennikarza Nidala Hamada oraz ilustracji polskiej artystki Dominiki Różańskiej. Teraz zapraszamy na kilkudniową otwartą wystawę.

Zebrane prace możecie zobaczyć w Zwrotnica – Dom Inicjatyw Społecznych od 4 do 8 czerwca:

wtorek – piątek | 18.00 – 20.00,
sobota | 16.00 – 18.00.

Wystawa organizowana jest we współpracy z Federacją Wspólnot i Instytucji Palestyńskich w Europie, The Global Campaign to Return to Palestine oraz Spółdzielnią Praktyk Wywrotowych. Zdjęcia pokazują urywki z życia codziennego w obozach, gdzie jednym z niebezpieczeństw są wszechobecne i niezabezpieczone przewody elektryczne. Tylko w obozie Burj al-Barajneh spowodowały one śmierć ponad 50 dzieci, młodych mężczyzn i kobiet.

Wystawa obejmuje 30 zdjęć najmłodszych mieszkańców obozów, gęstej zabudowy, czy skutków wojny w obozach Ain el-Hilweh, Sabra, Shatila, Burj al-Shamali i Mar Elias. 10 prezentowanych przez nas ilustracji Dominiki Różańskiej stanowi część graficzną do powstającej książki poświęconej tematyce palestyńskich obozów.

„W dwunastu obozach palestyńskich na terenie Libanu, m.in. w Ain Elhilwe, Sajda, Borj Albarajneh, Bejrut, Sabra i Shatila, Bejrut, mieszka kilkaset tysięcy ludzi. To Palestyńczycy i Palestynki z Galilei oraz innych części okupowanej Palestyny. W 1948 roku grupy syjonistyczne przybyłe z Europy rozpoczęły okupację Palestyny – nie tylko dopuszczano się mordów na mieszkającej tam ludności, ale wypędzono kilkaset tysięcy ludzi ze swoich domów, a na tej bazie utworzono państwo Izrael. Od tego momentu Palestyńczycy i Palestynki żyją w obozach dla uchodźców w różnych krajach arabskich: w Syrii, Jordanii, Egipcie, Libanie, jak również na Zachodnim Brzegu i w Strefie Gazy. Sumę uchodźców palestyńskich szacuje się na blisko 6 milionów”.

Zwrotnica – Dom Inicjatyw Społecznych, ul Kremerowska 6/9, Kraków

https://www.facebook.com/events/389400775004285/

معرض صور ورسومات في كراكوف البولندية بذكرى النكبة الفلسطينية
كراكوف – خاص – موقع الصفصاف:
تشهد مدينة كراكوف البولندية، التاريخية، العريقة، هذا الأسبوع نشاطاً فلسطينياً بولندياً إحياءا لذكرى مرور 71 عاماً على النكبة الفلسطينية.
ينظم المعرض من قبل نضال حمد ودومينيكا روجانسكا من مجموعة فلسطين بالبولندية، بالتنسيق مع اتحاد الجاليات والمؤسسات الفلسطينية في أوروبا والحملة العالمية للعودة الى فلسطين.. وسوف يستمر من الثاني من حزيران – يونيو وحتى الثامن منه،
بحيث سيتم فتح أبواب المعرض، أمام الزوار والمهتمين يوميا، في مقر دار المبادرة زفروتنيتسا في مدينة كراكوف البولندية. من تاريخ الرابع من حزيران حتى الثامن منه.