Awatef Othman jest ofiarą naszych niedociągnięć i niemożności – Nidal Hamad

Awatef Othman jest ofiarą naszych niedociągnięć i niemożności 

Tekst: Nidal Hamad

W środę 6 października 2021 roku nasza sąsiadka z dzieciństwa, Awatef Othman, zmarła.

Byłem bardzo zasmucony tą wiadomością o śmiercią Awatef, którą znałem od wczesnego dzieciństwa, bo dom mojej rodziny sąsiaduje z domem jej rodziny. Również w dzieciństwie i w młodości codziennie widywałem Awatef i jej rodzinę. Zapamiętałem ich, jako dobrych i spokojnych sąsiadów.

Podobnie jak podczas moich ostatnich podróży do obozu Ain al-Hilweh w ciągu ostatnich dziesięciu lat, codziennie obserwowałem Awatef wyglądającą przez okno, aby obserwować okolicę i drogę prowadzącą do jej domu, naszego domu, i domów sąsiadów.

Na tej ulicy bawią się i bawią dzieci jej brata Ibrahima i dzieci mojego zmarłego przyjaciela Amera Khalila – Abu Ramiego.

W tym samym zaułku bawiliśmy się w dzieciństwie.

Niektórzy z nas zginęli śmiercią męczeńską, na wojnie, a inni zginęli później zabici przez izraelskich okupantów.

Niektórzy z nas nadal mieszkają w sąsiedztwie domu Awatef.

Awatef bawiła się także z dziewczynami z naszego sąsiedztwa.

Wiem, że warunki życia ludzi w Libanie są bardzo trudne i że są rodziny, które zapomniały jak wygląda i pachniesz mięso, tłuszcz i ryby.

Stało się to nie, dlatego że zaraziły się wirusem Covid 19 i straciły zmysł węchu i smaku, ale dlatego, że po prostu nie mają pieniędzy, aby kupić te produkty.

Wszystko to z powodu finansowej zapaści Libanu.

W Libanie nie ma pracy dla głów rodzin, a jeśli już dostaniesz, to otrzymasz pensję w libańskich funtach, które z powodu inflacji straciły na wartości w stosunku do obcych walut, zwłaszcza euro i dolara.

Wiem, że w Libanie jest dotkliwy brak leków, że nie często nie ma elektryczności, internetu, wody i oleju napędowego.

Embarg na Liban przez USA i jego sojuszników razem z libańskimi skorumpowanymi politycy stworzyli mafię, która niszczy ten piękny kraj.

Pomimo tego wszystkiego nam o Palestyńczykom, którzy mieszkają na Zachodzie w ogóle, a w Europie w szczególności, nie wolno zapomnieć o naszych palestyńskich braciach i siostrach w obozach dla uchodźców w Libanie. Czasem pomagamy a jednak czasem nie możemy pomóc.

Awatef jest niestety ofiarą naszego braku pomocy i ofiarą trudnego życie ludzi w obozach palestyńskich w Libanie.

Awatef jest też ofiarą izraelskiej okupacji Palestyny, która trwa już 73 lata.

Nidal Hamad

PPP – Palestyna po polsku

al-safsaf.com

07-10-2021