Polski - Słowiańskiالأرشيف

Rozmowa z Magdaleną Chachlicą

1- Pytania: Kim jesteś i skąd i kiedy dowiedziałeś się o kwestii palestyńskiej oraz jaki jest Twój stosunek do tej sprawy?

Nazywam się Magdalena Chachlica, jestem z Krakowa, z zawodu modelką pracującą na międzynarodowym rynku.
Pierwszy raz styczność ze sprawą palestyńską miałam w roku 2018 w Nowym Jorku, kiedy odbywały się protesty na ulicach. Byłam wtedy z moją znajomą z Izraela i szybko “wytłumaczyła” mi o co chodzi. Później zaczęłam się powoli zagłębiać w temat i zakupiłam pierwszy reportaż “podpalić Gazę” Ewy Jasiewicz, który ukazał mi drugą stronę “konfliktu”.
Palestyńczycy mają prawo do samostanowienia, stworzenia niezależnego, niepodległego państwa jak i prawo do stawiania oporu okupacji i ludobójstwa.

2 – W jakim sensie, z historycznego punktu widzenia, kwestia palestyńska jest Ci bliska lub jest przedstawiona polskiej historii?

Polska zniknęła z map na 123 lata. Zachowanie kultury, języka, historii jak i stawianie oporu zbrojnego było jedyną szansą na przetrwanie kraju. Wielokrotnie podejmowano różne powstania, próby odzyskania wolności.
Gdziekolwiek pojawia się okupacja – tam pojawia się ruch oporu.
Kwestia palestyńska nie jest inna. Cykl jest ten sam. Człowiek będzie walczyć o swoją historię, ziemię, ojczyznę.

3- Jako modelka co myślisz i jak widzisz palestyńskie stroje ludowe.?

Ubiór był zawsze częścią historii, kultury jak i tożsamości. Jest to element, którym wyrażamy siebie na co dzień. Tradycyjne ubrania palestyńskie są bogato ręcznie zdobione w zależności od regionu. Jako córka krawcowej i modelka podziwiam tradycyjne stroje, gdzie historia i narracja jest wpisana rękoma w haft. Zawłaszczenie kultury jest częścią trwającej okupacji i ważnym jest aby uświadamiać ludzi o jej trwaniu i zawłaszczeniu kulturowym.

Nidal Hamad
2024