Polski - Słowiańskiالأرشيف

Święto Wolności i Praw Obywatelskich w Gdańsku – by Andrzej Gaj

W sercu mam Palestynę. Dni Palestyny 1-2.06.2026 r. w Gdańsku
Święto Wolności i Praw Obywatelskich w Gdańsku – by Andrzej Gaj
4 czerwca, 2024
Na Święcie Wolności i Praw Obywatelskich w Gdańsku, zorganizowanym przez Fundację Gdańską, ponad 200 organizacji pozarządowych, w tym Stowarzyszenie Otwarty Ogród, miało okazję zaprezentować swoje działania. Nasze stowarzyszenie postanowiło skupić się na kwestii Gazy i Palestyny, dlatego zaprosiliśmy Palestyńczyków mieszkających w Polsce, aby wzięli udział w tym wydarzeniu. Naszymi Gośćmi byli Hamad M Nidal, dr Marwanowi El Saifi, HANI HRAISH oraz dwom Palestynkom: Alii El-Azzeh oraz Sara El (oraz jej matce Joannie Cessak El Ali) z Gdańska. Zorganizowaliśmy dwie debaty. Pierwszą, w sobotni wieczór, prowadziłem z Palestyńczykami, a drugą Beata Mokosz z młodymi Palestynkami. Obie debaty zostały sfilmowane przez Magdalenę Popowską, której serdecznie dziękujemy za jej zaangażowanie. Materiały z debat będą dostępne tutaj, co umożliwi szerszej publiczności zapoznanie się z poruszanymi tematami.

Obie debaty dotyczyły Gazy, Palestyny tak w oczach dojrzałych Palestyńczyków jak i Młodych Palestynek. Taki zderzenie przyniosło spójny, prawdziwy obraz Sytuacji w Palestynie. Do najważniejszych kwestii poruszanych w obu debatach był syjonizm i antysemityzm. Syjonizm jest ideologią nacjonalistyczną, zakładającą wyższość Żydów nad Palestyńczykami i innymi narodami. Powyższa idea zakłada zagładę ludności zamieszkałych od wieków na terytorium Palestyny. Duża część mieszkańców Izraela to syjoniści, w bardziej lub mniej radykalny sposób. Antysemityzm jest a raczej powinien być karalny. Jest on nadmiernie wykorzystywany przez syjonistów. Jest to broń skuteczna. Ludzie boją się pisać, mówić źle o Izraelu czy też syjonizmie. Państwa obawiają się oskarżeń o antysemityzm oraz silnego lobby żydowskiego (szczególnie silnego w USA). Wyciekły ostatnio wiadomości o wpływie tegoż na władze. Izrael jest bezpośrednio dofinansowany przez Stany Zjednoczone. Żaden i żadna osoba na debacie nie mówiła źle o żydach. Potępialiśmy jedynie Syjonizm.

To przybysze z różnych stron świata, po II wojnie światowej zmieniły zielony kraj w obóz wojskowy. Szereg masakr, wysiedleń spustoszyło Palestynę. Od 1948 można mówić o Okupacji Palestyny. Każdy lub prawie każdy Naród, który pragnie Wolności i Samostanowienia podjąłby walkę Wyzwoleńczą. Znamy to z Polski. Ludność Palestyńska buntowała się nie raz i nie dwa. Obecna Masakra jest wynikiem celowej i systematycznej eksterminacji i wypędzeń tego narodu. Duża część tego Narodu żyje na uchodźctwie i w obozach dla ludzi bez państwa.

Nasi Goście, zgodnie opowiadali o Nieludzkich zrachowaniach okupacyjnej armii. O torturach, porwaniach, masakrach całych wiosek. O wpędzeniach, niszczeniu mienia i kradzieżach domów i innych rzeczach, które należały do Palestyńczyków

Media podały, że 7 października Hamas dokonał rzezi na pokojowych mieszkańcach Izraela i jego dzieciach. 7.10. to nie był początek, a raczej etap w wojnie z okupantem. Czytając, słuchając rodzi się we mnie pytanie, jak mogli przeniknąć uzbrojeni ludzie przez ściśle kontrolowaną granicę. Wydaje mi się to niemożliwe a jednak stało się. Niestety tego dnia zaczęła się Masakra na Ludności Cywilnej. Zginęło oficjalnie ok 40 tys. ludności, w tym ok 17 tys. dzieci. Na pewno jest ich więcej. Bombardowane są szkoły. Zabijani cywile.
Tu byliśmy – Hala Elektryków
Tu byliśmy – Hala Elektryków
Żałujemy każdej zabitej osobie. Współczujemy każdej rodzinie. Nie tylko Palestyńskiej.

Niestety prawie nikt nie mówi o dziesiątkach tysięcy ofiar syjonistycznych. Sąd Międzynarodowy w Hadze oskarżył władze Izraela o ludobójstwo ONZ potępia Izrael, ale USA blokują wszystkie rezolucje potępiające syjonistów. Izrael lekceważy stanowisko tego gremium. Uznaje jedynie rezolucję przyznającą jej niepodległość. W ONZ to USA blokuje uznanie Państwa Palestyna. Izrael grozi wyjściem z tej organizacji, oskarża ją o poparcie terrorystów.

Na szczęście Europa i USA powoli się budzą z otumanienia. Trzy kraje, nie bacząc na protesty uznały samodzielny byt Państwa Palestyna. Na uczelniach w wielu krajach trwają protesty studentów i niekiedy wykładowców. W Gdańsku również, w mniejszym stopniu organizowane są wiece poparcia. Jako Stowarzyszenie wspieramy i będziemy wspierać Palestyńczyków.

Wzmiankowany Hamas tak jak inne Organizacje Palestyńskie wpisany jest na listę CIA organizacji terrorystycznych. Nie ma na niej, żadnej syjonistycznej Organizacji. To one stosują terror wobec ludności. Hamas jest organizacją, która ma na celu wyzwolenie Palestyny. Jest organizacją podkreślającą swój religijny charakter, jest częścią Muzułmańskiego Bractwa. Warto dodać, że Hamas wygrał wybory w sposób demokratyczny tak samo Bractwo Muzułmańskie w Egipcie. Władze USA i Izraela za pomocą wojska egipskiego dokonały zamachu stanu.

Mieszanie się tych krajów w politykę regionu jest czymś znanym i nie wymaga udowadniania. Destabilizacja w niewygodnych państwach z jednej strony a z trzymaniem na tronach dyktatorskich reżimów im posłusznych.

Wybaczcie mi, nie umiem być obojętny. Chciałbym zachęcić Was do zapoznania się ze wszystkimi materiałami o Masakrze i Palestynie które są dostępne na naszym portalu.
Nidal podpisuje swoją Książkę
Nidal podpisuje swoją Książkę

Ważnym elementem wzbogacającym nasze wydarzenie było spotkanie z pisarzem, działaczem społecznym i bojownikiem o wolność Palestyny. Jest on autorem licznych książek, które warto przeczytać. Jeśli będziecie zainteresowani, chętnie udostępnimy Wam taką możliwość. Osobiście jestem dumnym posiadaczem książki Nidala “Dzień Dobry Gazo.” To piękna pozycja, która wprowadza w rzeczywistość życia w Gazie. Naszą rozmowę, możecie posłuchać tutaj.

Obok Nidala w Debacie uczestniczył gdańszczanin, Palestyński Patriota Hani Hraish. Piękną polszczyzną opowiadał o Gazie, i o swojej miłości do okupowanej Ojczyzny. Hani to długoletni Imam Muzułmańskiej Gminy Wyznaniowej w Gdańsku. Były członek Rady Muzułmańskiego Związku Religijnego w Rzeczypospolitej Polskiej, obecnie Prezes i Imam Gdańskiego Centrum Kultury Muzułmańskiej, nauczyciel języka arabskiego. To było dla mnie przeżycie słuchając Nidala i Haniego. Mimo różnic mówili jednym głosem.

Na marginesie dodam, że byłem zaszczycony, mogąc nosić ofiarowany mi szal, symbolizujący solidarność z narodem palestyńskim. Spotkanie z tym inspirującym autorem było cennym doświadczeniem i podkreśliło wagę poruszanych tematów

Z jednym przeświadczeniem wyszedłem ze Święta, że Palestyna żyje i jest gotowa do walki o swoją wolność. Zgadzam się z Nidalem i innymi, że Palestyna będzie Wolna. Mam nadzieję, że będę mógł siedzieć w gaju palmowym w małym miasteczku Wolnej Palestyny.

Amnesty International o/Gdańsk pod kierownictwem Krystiana Kosińskiego zorganizowało 15 minut milczenia dla wszystkich ofiar niezależnie od narodowości w Palestynie. Razem z Hamad M Nidal oraz dr Marwanowi El Saifi uczestniczyliśmy w nim.

Podczas Święta Wolności i Praw Obywatelskich w Gdańsku, nasza inicjatywa dotycząca Gazy i Palestyny miała szczególne znaczenie. Ważnym aspektem naszego wydarzenia było zaangażowanie młodych ludzi, którzy są świadomi ogromu tragedii dziejącej się na Bliskim Wschodzie.

Mimo że nasz temat nie był głównym punktem programu, udało nam się zorganizować dwie debaty. Na głównych scenach odbywały się fascynujące dyskusje na temat demokracji i wolności, jednak kwestia tragedii Palestyny nie była poruszona w głównym nurcie.

Naszym celem było zwrócenie uwagi na ten ważny problem i cieszymy się, że mogliśmy wnieść swój wkład w to wydarzenie. Udział młodych ludzi w naszych debatach świadczy o rosnącej świadomości i zaangażowaniu w sprawy międzynarodowe.

Dziękujemy Fundacji Gdańsk, że mimo opinii niektórych prominentnych mieszkańców Gdańska, umożliwiła nam udział w tym ważnym wydarzeniu i pokazanie Sprawy Palestyny oczyma Palestyńczyków. Wierzę, jeszcze raz to powtórzę, że będzie Ona Wolna.

Zapraszam do Galerii Zdjęć. Ze względu na ilość podzieliłem ją na cztery części.

https://opengarden.org.pl/w-sercu-mam-palestyne-dni-palestyny/?fbclid=IwZXh0bgNhZW0CMTEAAR32Bs7Do4uxig3EIHZYGJ3-V-jV54M5w-fRDYt9NpKFOBzR9RQ–XkWnBQ_aem_AdPCuJ5NFe5d_5dZXfxgitCsucxGooB_A855y3EVoarsCYhz3i8zeUbV42PaAvcqU9pjCCUSwbTRLZQm3oaogRYi