Seria „Moje historie z flagą palestyńską” – Autor: Nidal Hamad

Odcinek nr 2

Jak pisałem kilka dni temu w pierwszym odcinku serii moich opowiadań z palestyńską flagą, że często noszę ze sobą jeden lub więcej symboli sprawy palestyńskiej, kiedy wędruję po europejskich miastach i placach, lub podczas siedzenia w kawiarniach, w których często bywam i popijam kawę.

Wczoraj, gdy siedziałem w kawiarni Nero w Galerii Krakowskiej, w polskim mieście Kraków z kolegą Palestyńczykiem – Norwegiem, położyłem obok siebie plecak na jednym z krzeseł, a do plecaka przywiązałem palestyńską flagę i szal palestyński, aby były dobrze widoczne dla ludzi siedzących przy stolikach kawiarni, a dla wszystkich ludzie chodzących obok Nero. W rzeczywistości robię to za każdym razem, kiedy siedzę w publicznych miejscach.

Jak za każdym razem klienci kawiarni i odwiedzający galerię patrzyli na flagę i szal. Jedni się uśmiechali, inni byli zdenerwowani, a jeszcze inni w wyrazie podziwu i solidarności podnieśli znany znak zwycięstwa Palestyny.

Wczoraj, gdy siedziałem przy stole minęło mnie trzech syjonistów. Jeden z nich miał na głowie tradycyjną żydowską czapkę.

Przy stole naprzeciwko mnie siedział wysoki blondyn o niebieskich oczach, który kontemplował palestyńską flagę i szal. Nie zwracałem na niego większej uwagi, ponieważ byłem zajęty pisaniem pewnego artykułu i śledziłem najnowsze wiadomości i komentarze w grupie ,,Palestyna po polsku”.

W pewnym momencie ten człowiek wstał, podszedł do mojego stolika i zapytał mnie, z jakiego kraju jest ta flaga.

Myślałem, że był ,,Izraelczykiem” lub polskim syjonistycznym Żydem.

Powiedziałem mu: ,,nie znasz flagi tego kraju, ani tego szalika w barwach kefii?”.

Człowiek odpowiedział: ,,wiem, że to jest flaga Palestyny i że to jest palestyńska kefija. Chciałem się tylko upewnić”.

Powiedziałem mu: ,,tak, to flaga Palestyny”.

Odpowiedział: „Jestem całym sercem z Wami i z Waszą walką”.

Podniósł znak zwycięstwa i pożegnał mnie, zwycięstwa i wolności dla Palestyny.

Do zobaczenia w następnym odcinku.

Nidal Hamad

21-05-2022